Trilaterală Polak – Pavăl – ministrul Culturii, pentru reabilitarea cinematografelor ”Modern” și ”Independența”

0
500

„Ştim că restricțiile bugetare vor face dificilă preluarea şi renovarea ambelor cinematografe, însă, cu implicarea necesară, cred că eforturile noastre susținute vor da rezultate semnificative, care vor aduce multe beneficii oraşului nostru”, spune deputatul PNL Tudor Polak, după întrevederea cu ministrul Culturii, Bogdan Gheorghiu, în care s-a discutat preluarea de către municipalitate a celor două cinematografe din Vaslui în vederea reabilitării.

„Am inițiat, astăzi (luni, 29 martie, n.r.), o întrevedere cu domnul ministru al Culturii, Bogdan Gheorghiu, la care a participat, telefonic, şi domnul primar al municipiului Vaslui, Vasile Pavăl, pentru a stabili care sunt paşii pe care îi vom urma în continuare, scrie deputatul liberal Tudor Polak pe pagina sa de socializare, anunțând continuarea demersurile sale pentru reabilitarea fostelor cinematografe, ”Modern” și ”Independența, clădiri aflate, în prezent, într-o stare avansată de degradare, „o situație prea mult neglijată, care crează disconfort vasluienilor de ani întregi”.

„Le-am promis vasluienilor că vom lua atitudine cu privire la starea precară în care se găsesc în prezent cele două foste cinematografe ale oraşului, ”Modern” și ”Independența”, mai spune parlamentarul.

„Ştim că restricțiile bugetare vor face dificilă preluarea şi renovarea ambelor cinematografe, deținute până acum de R.A.D.E.F., însă, cu implicarea necesară, cred că eforturile noastre susținute vor da rezultate semnificative, care vor aduce multe beneficii oraşului nostru”, arată deputatul liberal.

Tudor Polak anunță că proiectul de hotărâre de Consiliu Local depus de consilierii PNL şi USR PLUS, la inițiativa sa, pentru preluarea celor două obiective în patrimoniul municipalității, are acum avizul de legalitate de la Prefectura Vaslui. „Îi reprezint pe vasluieni şi consider prioritare problemele semnalate de aceştia, de aceea nu-mi place să întârzii cu soluțiile, atunci când acestea depind de noi. Implicarea mea în implementarea acestei Hotărâri a Consiliului Local nu se va opri aici; voi urmări demersurile efectuate şi voi rămâne în dialog permanent cu dumneavoastră”, a promis Tudor Polak.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.