sâmbătă, iunie 27, 2026

Adolescent de 16 ani, din Alba, arestat pentru tâlhãrie comisã la Bârlad

0

Politistii din cadrul Politiei municipiului Bârlad au fost sesizati de cãtre un tânãr în vârstã de 16 ani, din municipiul Bârlad, cu privire la faptul cã, pe 19 aprilie, în cursul serii, a fost victima unei infractiuni de tâlhãrie, faptã comisã în urmãtoarele împrejurãri: în timp ce se deplasa pe strada Republicii din localitate, un tânãr necunoscut l-a ajuns din urmã, i-a smuls telefonul mobil din mânã, dupã care a fugit. Încercând sã-si recupereze telefonul, persoana vãtãmatã l-a urmãrit pe autor, dar pentru a-si asigura scãparea, acesta din urmã l-a agresat. Valoarea telefonului mobil este de aproximativ 1.000 lei. În urma cercetãrilor efectuate, politistii Biroului de Investigatii Criminale Bârlad l-au identificat pe cel în cauzã: David C., în vârstã de 16 ani, domiciliat pe raza judetului Alba. Politistii l-au retinut pe bazã de ordonantã pe o perioadã de 24 de ore, pentru sãvârsirea infractiunii de tâlhãrie calificatã. Pe 22 aprilie, tânãrul a fost prezentat la Parchetul de pe lângã Judecãtoria Bârlad, respectiv la Judecãtoria Bârlad, cu propunerea de luare a unei mãsuri preventive. Pe numele acestuia instanta a emis mandat de arestare preventivã pe o perioadã de 30 de zile.