Peste 8.500 de crti de munc zac nc pe rafturile Inspectiei Muncii Vaslui, cu toate c titularii trebuiau s si le ridice de ani de zile. O explicatie a delsrii titularilor este faptul c multi sunt plecati n strintate, nefiind interesati s si preia actele. Chiar dac si-au ncheiat existenta, crtile de munc sunt foarte importante la obtinerea pensiei.
Mii de vasluieni si-au abandonat carnetele de munc la Inspectoratul Teritorial Munc (ITM) Vaslui. La sfarsitul lunii februarie, nu mai putin de 8.561 carnete de munc continuau s fie administrate de ctre Inspectia Muncii. Cum documentele sunt vitale in dovedirea vechimii in munc pentru obtinerea dreptului la pensie, titularii acestor documente sunt direct interesati s intre in posesia lor. Reprezentantii ITM Vaslui sustin c public pe site-ul institutiei mesaje ctre cetteni pentru a veni s isi ridice crtile de munc, de asemenea, au fost transmise anunturi si in presa local. „Titularii acestor crti de munc pot veni la sediul nostru s le ridice. Se face o cerere si cartea de munc este acordat pe loc. La inceputul operatiunii de transmitere a crtilor de munc, le-am acordat acest drept atat angajatorilor, cat si persoanelor fizice. n prezent, doar persoanele fizice titulare mai pot prelua aceste acte”, a spus Alin Mocanu, inspector sef adjunct pe relatii de munc din cadrul ITM Vaslui. Motivele pentru care vasluienii nu isi ridic crtile de munc sunt diverse. O parte din titulari sunt plecati la munc in strintate, altii consider c documentele sunt mai in sigurant la ITM. Cele mai vechi carnete zac in fisierile institutiei inc din anul 1997. Initial, termenul de predare a documentelor a fost data de 30 iunie 2011, dar pentru c angajatorii si titularii nu au ridicat carnetele de munc, termenul a fost prelungit.
Importante pentru pensionare
Chiar dac de la data de 1 ianuarie 2011 a fost abrogat Decretul nr. 92/1976 privind carnetele de munc, aceste documente continu s fie foarte importante pentru salariati. Potrivit inscrisurilor continute in carnetele de munc, posesorii isi pot dovedi vechimea in munc acumulat pan la data de 31 decembrie 2010. Prin scanarea crtilor de munc, s-a urmrit crearea unei arhive electronice, in care s fie prevzut toat vechimea persoanelor care au realizat stagii de cotizare inainte de 1 aprilie 2001. Dup aceast dat, exist o arhiv electronic cu aceste informatii. n conformitate cu prevederile Codului Muncii, la 1 ianuarie 2011 sau abrogat dispozitiile Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de munc, dat de la care a incetat existenta carnetului de munc.











NU puteai pleca de la un loc de munca fara cartea de munca, nimeni nu te angaja fara sa-i dai cartea de munca , acum vin si pleaca cand doresc , nimic nu-i mai tine in loc pe muncitorii fara carti de munca
Cine a avut interes sa scoata cartile de munca ? Statul prin reprezentantii sa-i care sunt constienti ca peste cativa ani nu v-or mai putea plati pensiile. Cartea de munca era un act precum este buletinul,
de ce nu desfiintati si buletinele sai cartile de identitate cum le mai numiti ?
ASTIA de 25 de ani au distrus tot ce era bun pentru toata lumea, cartea de munca era oglinda in care te uitai si vedeai anii ce se adunau, pentru siguranta pensiei la batraneti,acum in ce te mai uiti ?
Cred ca au desfiintat cartile de munca tocmai pentru ca stiu ca nu v-or mai avea de unde sa ne dea pensii peste cativa ani, nu ai carte de munca dute si te plange , cu ce demostrezi ca ai cotizat o viata ?
Stiti ca Statul Roman se inprumuta de da astazi amaratele de pensii ? Unde sunt banii nostri retinuti ?
Comentariile sunt închise.