Doar în Brăila s-a înregistrat o creștere mai spectaculoasă a gradului de colectere a ambalajelor din plastic (282%) de la un an la altul. În județul Vaslui, în aprilie 2026, față de aprilie 2025, creșterea a fost de 253%. Astfel s-a ajuns la 101.404 de kilograme colectate.

Județul Vaslui a înregistrat una dintre cele mai spectaculoasă creșteri a gradului de colectare a ambalajelor din plastic prin Sistemul Garanție-Returnare (SGR), de 253%, alături de Brăila – 282% și Suceava – 231%.
Cu această creștere, județul nostru a ajuns la 101.404 de kilograme de plastic colectate în aprilie 2025. Chiar dacă nu este o cantitate mare, față de cea realizată în alte județe, trebuie să se aibă în vedere că județul Vaslui este unul mediu ca număr de locuitori și, de asemenea, cantitatea colectată ține și de puterea economică, ca și de nivelul de consum al fiecărui județ. Asta pentru că, acolo unde populația își permite mai multe, în afară de cheltuielile esențiale, și consumul de băuturi este mai ridicat, iar cantitatea de ambalaje returnate este astfel mai mare.
Chiar dacă creștarea în județ este impresionantă, volumele colectate nu pot fi comparate cu cele înregistrate în marile centre urbane. În București, spre exemplu, cantitatea este de aproape zece ori mai mare.
La nivel național, s-au putut raporta creșteri în toate județele. În Vaslui, un județ în care populația are unul dintre cele mai mici venituri salariale și puterea de cumpărare este cea mai mică din țară, un factor care trebuie avut în vedere pentru a explica creșterea este chiar garanția de 50 de bani pentru fiecare ambalaj returnat, care i-a făcut pe vasluieni să adune și să dea la reciclare fiecare ambalaj.
Potrivit datelor RetuRO, în luna aprilie 2026, ultimele date disponibile, au fost colectate peste 7,3 milioane de kilograme de plastic din cele aproximativ 9 milioane de kilograme puse pe piață, ceea ce corespunde unei rate de returnare de 80%. Pentru primele patru luni ale anului, rata medie de colectare a ajuns la 83%.
În 2025 au fost returnate 5,2 miliarde de ambalaje SGR, cu aproximativ 55% mai multe decât în anul precedent. Astfel, România se apropie de performanțele unor state precum Norvegia sau Lituania, unde gradul de colectare a ambalajelor PET depășește 90%, fiind considerate exemple de bună practică în domeniul reciclării.










