vineri, iunie 26, 2026

Doneaz snge! Druieste Viat!

0

n preajma zilei de 14 iunie, o zi important pentru sntatea umanittii – Ziua International a Donatorului de Sange, la initiativa politistilor de frontier din judetul Vaslui, cu sprijinul Protopopiatului Episcopiei Husilor, Fundatiei Culturale Delta si a structurilor Ministerului Afacerilor Interne care isi desfsoar activitatea pe raza municipiului Husi, ieri, incepand cu ora 9.00, la sediul Protopopiatului Episcopiei Husilor, situat in municipiul Husi, s-a desfsurat o campanie umanitar de donare de sange. Activitatea s-a desfsurat pan la ora 16.00, cu posibilitatea de a fi prelungit, in functie de numrul persoanelor apte pentru a dona. Activitatea este posibil cu sprijinul Laboratorului mobil din cadrul Centrului de Transfuzie Sanguin al Municipiului Iasi. Capacitatea de recoltare a acestuia este de peste 70 persoane. Ieri, pan la ora 12.30 au rspuns prezent apelului la viat aproximativ 100 persoane. Alturi de politistii de frontier, s-au prezentat politisti, jandarmi, pompieri, militari, preoti, cadre didactice, angajati ai primriei din municipiul Husi si comunele Berezeni si Vetrisoaia, dar si multe alte persoane care au inteles rolul vital al actului de donare de sange. Initiatorii acestei campanii umanitare sunt incantati de ecoul eforturilor depuse pentru a incuraja cettenii cu spirit civic din municipiul Husi si localittile invecinate de a participa in numr cat mai mare la astfel de activitti.