Societatea National de Medicin a Familiei (SNMF) a anuntat, n cadrul unei conferinte de pres, c, n urmtorii cinci ani, un sfert dintre romni nu va mai avea medic de familie, iar, n prezent, aproximativ 650 de localitti din tar nu au cabinete de medicin de familie.
‘Potrivit previziunilor, unul din patru romani nu va mai avea medic de familie in urmtorii cinci ani, lucru care va conduce la blocarea Programelor Nationale ale Ministerului Snttii si va lsa fr asistent medical primar aproape cinci milioane de cetteni inscrisi pe liste, o situatie fr precedent intr-o tar membr a Uniunii Europene. De asemenea, la ora actual, aproximativ 650 de localitti din Romania nu au cabinete de medicin de familie’, a declarat, in cadrul unei conferinte de pres, presedintele Societtii Nationale de Medicin a Familiei (SNMF), Rodica Tnsescu. Medicii de familie au format coalitia ‘Solidari pentru Sntate’, impreun cu nou organizatii nonguvernamentale de pacienti, prin care vor s atrag atentia aupra problemelor cu care se confrunt aceast ramur a medicinii. Printre problemele ridicate de ei se numr veniturile mici, birocratia, lipsa posibilittii de a elibera anumite retete, astfel incat pacientii s nu mai fie nevoiti s alerge de la un medic specialist la altul. ‘Membrii coalitiei noastre cer crearea unui echilibru in finantarea sistemului public de sntate, prin alocarea a minimum 10% din FNUASS total pentru asistenta medical primar, fat de 5,8% in prezent, conform recomandrilor tuturor institutiilor internationale. Dorim crearea mediului propice unei relatii functionale medicfamiliecomunitate pentru imbunttirea snttii cettenilor Romaniei, prin debirocratizarea sistemului si neingrdirea ariei de competente ale medicului de familie in relatia cu pacientul su si in acord cu pregtirea si realitatea medical a secolului XXI si cerem recunoasterea importantei muncii medicului de familie in sistemul public de sntate si respectarea drepturilor constitutionale ale medicilor si pacientilor’, au explicat reprezentantii coalitiei ‘Solidari pentru Sntate’. n acest context, sute de medici de familie au pichetat sediile Caselor Judetene de Asigurri de Sntate, din toat tar, unde au si depus un memoriu prin care aduc la cunostint propriile revendicri. ‘Este o modalitate prin care noi incercm s explicm si s atragem atentia politicului c suntem o categorie de medici care asigurm 70% din serviciile medicale si in acest moment suntem tratati cu o neglijent si cu un dispret maxim. Nu avem un contract care s fie discutat si acceptat bilateral, avem doar negocieri formale, avem o finantare care acum zece, cincisprezece ani reprezenta 9%, iar acum este sub 5%’, a declarat Anca Deleanu, presedintele Societtii de Medici de Familie Iasi. n urma memoriului depus, Casa National de Asigurri de Sntate a transmis, printr-un comunicat de pres, ‘c o parte din aspectele semnalate sunt in curs de rezolvare. Astfel, institutia a fcut deja demersuri pentru majorarea valorii minim garantate a punctului per capita, pentru medicina primar, precum si a valorii minim garantate a punctului pe serviciu pentru medicina primar si pentru medicina ambulatorie de specialitate. ‘Sunt constient, ca si ceilalti membri ai managementului CNAS, de importanta si rolul medicilor de familie, nu numai in sistemul de sntate ci si in societate, in general. De aceea, sunt un partener constant de dialog cu medicii de familie, implicat, atat din pozitia actual cat si din cele detinute in trecut, in solutionarea problemelor acestei categorii de profesionisti’, a explicat presedintele , Casa National de Asigurri de Sntate (CNAS), Rzvan Vulcnescu. Medicii de familie au anuntat c in pe 15 noiembrie, va avea loc un protest general, in Piata Victorie, din Capital, unde vor ajunge cadre medicale din toat tara. La nivel national, exist, in acest moment, 11.000 de medici de familie si aproximativ 9.500 de cabinete de medicin de familie.











si asa stau degeaba si degeaba isi iau banii ,ducase invirtinduse cu totii
Comentariile sunt închise.