Medicii specialisti în nutritie si în boli gastro-intestinale au atras atentia, la o conferintã sustinutã la Cluj-Napoca, cã un român consumã mai putin de un iaurt sãptãmânal, iar lipsa acestui produs din alimentat ie creste riscul îmbolnã virii aparatului digestiv.
Potrivit specialistului în nutritie, diabet si boli metabolice Nicolae Hâncu, ultimele studii aratã cã un român consumã, în medie, un iaurt pe sãptãmânã, lucru care contravine unei alimentat ii echilibrate si creste riscul îmbolnãvirii cu diabet zaharat de tip II, nutritionistul recomandând consumul zilnic de iaurt, chiar si câte douã portii în momente diferite ale zilei. „Statistica ne aratã cã un român consumã un iaurt pe sãptãmânã, iar aceasta este consecinta unei gresite si pãguboase educatii nutritionale, pe care noi, nutritionistii, de ani de zile cãutãm sã o corectãm. Consecintele sunt extrem de perfide. Putem considera cã lipsa consumului de iaurt poate contribui la sindromul intestinului iritabil, care este o boalã chiar modernã, apoi poate sã contribuie în mod perfid la deficitul global de calciu, contribuie la epidemia de diabet, pentru cã, dacã se consumã iaurt în mod regulat, aproape zilnic, înseamnã cã scade cu 28% riscul îmbolnã virii cu diabet zaharat de tip II „, a spus Hâncu, la finalul conferintei de la Cluj-Napoca, privind obiceiurile alimentare ale românilor. Hâncu a adãugat cã iaurtul consumat regulat este recomandat si în curele de slãbire, fiind de preferat „iaurtul de 3,4% grãsime, în locul celui degresat, deoarece iaurtul degresat nu este atât de gustos si va fi consumat pe termen scurt. La rândul sãu, profesorul Dan Dumitrascu, specialist în boli gastro-intestinale, a declarat în cadrul conferintei cã un consum redus de iaurt duce la distrugerea florei intestinale si creste riscul de boli gastrointestinale. „Dacã ducem o viatã sãracã în consumul de iaurt este de asteptat ca flora noastrã intestinalã sã fie mai putin diversã si ca microbii care pãtrund în intestine cu alimentat ia mai neglijentã sã favorizeze aparitia unor simptome, cum sunt inflamatia intestinalã sau balonarea. Obiceiurile noastre alimentare tin de educatie. Consumul nostru de iaurt este redus, dar consumul de bere e mare, iar berea provoacã balonãri. Pacientii care au o dietã mai putin echilibratã si mai putin bogatã în consumul de iaurt prezintã riscul de a dezvolta boala intestinului iritabil. Aceastã boalã nu se complicã, însã nu te lasã sã trãiesti „, a declarat profesorul Dan Dumitrascu. La conferinta „Obiceiurile Alimentare ale românilor – între gust, sigurantã si sãnãtate“ specialistii au discutat despre importanta consumului de iaurt pentru sãnãtate si efectele negative pe care le poate avea lipsa acestui aliment din dieta zilnicã.










