Senatul a decis, miercuri, prin vot, dublarea indemnizatiei invalizilor si veteranilor de rãzboi, precum si cea a vãduvelor acestora, initiativa legislativã urmând sã fie transmisã Camerei Deputatilor, care este for decizional.
Senatorii au adoptat, în acest sens, o propunere legislativã pentru modificarea Legii 49/1991 privind acordarea de indemnizatii si sporuri invalizilor, veteranilor si vãduvelor de rãzboi, initiatã de senatorii PNL Ioan Cristina, Puiu Hasotti, Paul Ichim, Octavian Motoc, Nicolae Nasta, Marius- Petre Nicoarã, Ion Popa, Stefan Tomoioagã si Anca Tudor. Potrivit propunerii legislative, marii mutilati de rãzboi si cei încadrati în gradul I de invaliditate vor primi 296 lei lunar, cei încadrati în gradul II de invaliditate 264 de lei, cuantumul indemnizatiei pentru gradul III fiind stabilit la 224 lei. Prin proiect se propune ca veteranii de rãzboi sã primeascã 184 de lei lunar, iar vãduvele de rãzboi care nu s-au recãsãtorit 184 lei lunar. Comisia pentru muncã si protectie socialã a Senatului propusese plenului sã respingã initiativa legislativã, invocând argumentele prezentate la sedinta comisiei de reprezentantul Guvernului, care a mentionat „impactul bugetar foarte mare“. La dezbaterile generale, care au avut loc sãptã- mâna trecutã, viceliderul grupului liberalilor Dumitru Oprea a calificat ca jenantã propunerea comisiei de respingere a propunerii. „Oamenii acestia sunt acum la 95 de ani. Cât o sã vã permiteti sã spuneti «nu» apãrãtorilor de neam? Pânã în Tatra au ajuns pe jos, din Tatra s-au întors pe jos si le aducem acum multumirea Parlamentului României si le spunem «nu» hotãrât. Este jenant ce faceti“, a afirmat senatorul. Acesta a adãugat cã este unul dintre cei care „plâng durerea pãrintilor si a bunicilor“, pentru cã tatãl sãu a fost pe câmpul de luptã, fiind beneficiarul unui ordin si al unei medalii date de Regele Mihai, dar, într-o perioadã de 25 de ani nu a beneficiat de absolut nimic. Un alt vicelider al grupului PNL, Tudor Barbu, s-a declarat surprins, tot la dezbaterile generale, cã, fiind o sumã extrem de micã, ridicolã, în raport cu puterea de cumpãrare a românilor, se discutã asa de mult privind acest subiect. „Proiectul vizeazã câteva mii de bãtrâni extrem de necãjiti, majoritatea dintre ei. Noi nu votãm aici dacã da sau nu. E vorba aici cât de repede apãsãm pe butonul 1 si apoi pe butonul 4, din respect pentru acesti oameni pentru care România nu a fãcut cât trebuie“, a sustinut Barbu, care a adãugat cã, la rândul sãu, este nepot al unui erou cãzut în rãzboi si fiu al unui veteran din al Doilea Rãzboi Mondial. Liberalul Emil Pascan a declarat cã senatorii trebuie sã se gândeascã la echitate. „Dacã indemnizatia unui revolutionar este peste 2.000 de lei si noi discutãm despre asemenea sume derizorii pentru veterani de rãzboi la 200 si de lei este strigãtor la cer. Doar pentru cã acesti oameni sunt în vârstã, doar pentru cã nu sunt vocali, doar pentru cã nu are cine sã se batã pentru drepturile lor, cum fac revolutionarii, mi se pare absolut inechitabil. E rusinos pentru noi cã discutãm atât de mult pe sume atât de derizorii“, a arãtat el. În timpul dezbaterilor din sãptãmâna anterioarã, liderul senatorilor PSD, Ilie Sârbu, a anuntat cã grupul sãu va sustine, prin vot, propunerea. „Se face dreptate, cã 20 de ani nu a fost dreptate. E momentul astãzi sã o facem“, men- tionat social-democratul.










