luni, iunie 22, 2026

Un rugbist U19 din Brlad debuteaz, azi, la Campionatul European

3

Lotul national U19, din care face parte si brldeanul Alexandru Ionut Tigl, va disputa astzi primul meci din cadrul Campionatului European, gzduit de Portugalia. Alexandru este singurul rugbist din cadrul Clubului Sportiv Scolar (CSS) Brlad selectionat s fac parte din nationala de juniori, ns printre cei 26 de sportivi deplasati n Peninsula Iberic se regseste nc un brldean. Este vorba despre Alexandru Bucur, care a activat alturi de Alexandru Tigl n echipa de juniori U19, dar care, la nceputul lunii octombrie, s-a transferat la Baia Mare. Ambii juniori brldeni au fost selectionati n lot dup mai multe stagii de pregtire, desfsurate pe parcursul ctorva luni, ultimul cantonament avnd loc n intervalul 20-25 octombrie. Echipa national a ajuns n Portugalia vineri, 26 octombrie, urmnd ca, astzi, de la ora 17.00, s joace primul meci din grupa A mpotriva selectionatei Spaniei. Urm- toarea partid a romnilor este programat miercuri, de la ora 19.30, cnd vor ntlni nationala Georgiei. De mentionat c echipa trii gazd face parte din grupa B, alturi de Belgia si Rusia, iar Campionatul European U19 se va desfsura n perioada 26 octombrie – 5 noiembrie.

3 COMENTARII

  1. Rugbyul este un sport spectaculos,barbatesc,de echipa ce formeaza frumos caractere de
    sportivi! De aceea e bine a fi promovat in masa,la nivelul scolilor!
    Barladul are deja o recunoscuta traditie in acest sport,in care a dat permanent jucatori de
    recunoscuta valoare nationala si internationala!

  2. Baa bravoo baa : )) ! Sa moara tinca 😀 Ai un noroc .. : )) Fostul meu coechipier : )) haha ! Salutari si bravo !

Comentariile sunt închise.