miercuri, iunie 24, 2026

Scandal între manageri

0

Managerul general al FC Steaua, Mihai Stoica, a declarat, luni dupã meciul de la Vaslui, cã va depune un memoriu la LPF împotriva oficialului formatiei FC Vaslui Daniel Stanciu, pe care îl acuzã cã i-a înjurat pe stelisti si a fãcut semne obscene la adresa bãncii tehnice steliste.

„Este inadmisibil ca la acest nivel – desi noi ne-am vãzut de treaba noastrã, ne-am bucurat cum era normal la golul marcat de noi – sã existe un personaj ca Stanciu de la Vaslui, care sã ne înjure ca la usa cortului, sã ne arate semne obscene. Sã ne explice de ce toatã lumea îl bate, toatã lumea îl aruncã de pe pod pe acest mic Icar neînteles al fotbalului românesc. Noi vom face un memoriu împotriva lui. Nu am încredere cã Romeo Pascu (observatorul LPF, n.r.) a scris în raport. Pentru cã nu înteleg de ce Romeo Pascu ne explica sã ignorãm gesturile astea, cã nu e de nivelul nostru Stanciu. Noi stim asta, dar trebuie luate mãsuri, acest personaj trebuie suspendat, dar suspendat drastic. Cã am înteles cã a bãgat degetelele în ochi unui oficial de la Fenerbahce, peste tot provoacã, peste tot înjurã, aratã degetelul ãla tuturor, chiar si de la mâna aia putin mai complicatã. Probabil cã este un pasager prin fotbal, dar trebuie sã plãteascã. Noi ce sã le transmitem suporterilor dacã oficialii fac semne obscene?“, a declarat Stoica la DigiSport. În replicã, team-managerul FC Vaslui, Daniel Stanciu, spune cã Stoica a jignit si adãugat cã oficialul stelist este „un frustrat“, care nu are calitatea moralã sã critice. „E problema lui. MM-ul e un frustrat, ca de obicei. De câteva luni are o obsesie, e normal, cel mai mare manager în viatã are un concurent. Nu stiu dacã mã pot numi concurent, pentru cã de când am intrat eu în fotbal, de trei ani, nu m-a bãtut niciodatã, nici cu Urziceniul, nici cu Steaua, atât timp cât eu am fost la Timisoara si acum la Vaslui. El are o luptã de la distantã cu mine. Lam vãzut cã a jignit si nu e prima datã când jigneste. Nu cred cã e cel mai în mãsurã sã vorbeascã, e suspendat de UEFA, a dat cu pumnul în suporteri, n-are calitatea moralã sã vorbeascã si sã critice pe altcineva. Important e scorul final, 3-1“, a afirmat Stanciu. Formatia FC Vaslui a învins, luni, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (0-0), echipa Steaua Bucuresti, în ultimul meci al etapei a VI-a a Ligii I, aceasta fiind prima înfrângere a „ros-albas- trilor“ în campionat, în acest sezon. Golurile învingãtorilor au fost marcate de Celeban ‘59, Sânmãrtean ‘83 si M. Niculae ‘88, în timp ce pentru oaspeti a înscris Chipciu, în minutul 51.