marți, iunie 23, 2026

Dosarul Valiza: procurorul a cerut 4 ani de închisoare pentru Gigi Becali

2

Procurorul DNA care a sustinut pledoaria acuzãrii la finalul Dosarului Valiza le-a spus judecãtorilor instantei supreme cã George Becali si avocata Alina Ciul ar trebui condamnati la pedepse cu executare, în timp ce pentru Piturcã, Marino si Sponte a cerut pedepse cu suspendarea executãrii.

Înalta Curte de Casatie si Justitie a continuat, ieri, dezbaterile în dosarul „Valiza“, în care finan- tatorul echipei Steaua George Becali, vicepre- sedintelui FC Steaua, Teia Sponte, si alte persoane, între care si o avocatã, sunt judecati pentru fapte de coruptie în sport. La ultimul termen de judecatã al procesului, instanta a anuntat cã cercetarea judecãtoreascã a fost încheiatã stabilind cã au fost administrate toate probele posibile pentru acest caz dând astfel cuvântul pentru concluzii finale procurorului si avocatilor. Primul care a luat cuvântul a fost procurorul DNA Camelus Pãduraru, care a arãtat judecãtorilor instantei supreme cã George Becali si avocata Alina Ciul trebuie condamnati la pedepse cu executare, în vreme ce pentru Piturcã, Marino si Sponte a cerut stabilirea unor pedepse cu suspendare. Astfel, procurorul Camelus Pãduraru a arãtat cã George Becali trebuie condamnat pentru dare de mitã si trei fapte de fals în înscrisuri sub semnãturã privatã la o pedeapsã privativã de libertate. Procurorul a cerut patru ani de închisoare pentru fapta de dare de mitã si doi ani de închisoare pentru faptele de fals. Pedeapsã cu executare a cerut si pentru avocata Alina Florentina Ciul, pentru care a cerut stabilirea unei pedepse de doi ani de închisoare pentru faptele de favorizare a infractorului si douã de fals. În continuare procurorul a cerut pedepse cu suspendare pentru mâna dreaptã a lui George Becali, Tea Sponte, pentru Gheorghe Marino si Victor Piturcã. Pentru toti cei trei, procurorul a cerut condamnarea la câte doi ani de închisoare cu suspendarea executãrii pedepsei. În cazul lui George Becali procurorul a mentionat cã acesta „a recurs la fapte de corupere repetate iar ulterior a încercat reconstituirea de probe pentru ascunderea faptelor de coruptie“. Concret, a explicat procurorul, George Becali a comis fapte de coruptie atunci când a încercat mituirea publicã a echipei Gloriei Bistrita în anul 2006, precum si în cazul similar U Cluj. Procurorul s-a referit si la atitudinea procesualã cât si extraprocesualã a finantatorului Stelei, arãtând cã acesta „nu s-a sfiit“ nicio clipã în a jigni, insulta, înjura procurorul de caz si institutia DNA. „L-a numit pe procuroul de caz trãdãtor, sclav sau a spus cã serveste interesele unor oameni din sport“, a afirmat procurorul. Reprezentantul DNA a mai arãtat cã „pentru George Becali legea nu conteazã“, dând ca exemple cazurile lui Gigel Coman si a unui alt fotbalist care în cursul anchetei si pe parcursul cercetãrii judecãtoresti au recunoscut cã finantatorul Stelei le-a cerut sã-i spunã ce declaratii au dat procurorului în cazul „Valiza“. În finalul pledoariei, procurorul a cerut încetarera procesului penal fatã de inculpatul Raul Volcinschi, care a decedat între timp, confiscarea „Valizei“, respectiv a sumei de 1.700.000 de euro, desfiintarea celor douã antecontracte de vânzarecumpã rare a unor terenuri ce reprezintã în apãrarea lui Becali motivul existentei acestei sume de bani si obligarea inculpatilor la plata în solidar a cheltuielilor de judecatã. Europarlamentarul Gigi Becali a fost trimis în judecatã, în decembrie 2008, în dosarul „Valiza“, fiind acuzat de dare de mitã si fals în înscrisuri sub semnãturã privatã. Alãturi de el au mai fost trimisi în judecatã Teia Sponte, Alina Florentina Ciul, Victor Piturcã, Radu Gheorghe Marino si Raul Volcinschi. Victor Piturcã este acuzat de favorizarea infractorului, vicepresedintele Consiliului de Administratie al clubului Steaua, Teia Sponte, este acuzat de complicitate la dare de mitã, iar Alina Ciul, unul dintre avocatii lui Becali, si Radu Marino sunt acuzati de favorizarea infractorului si fals în înscrisuri sub semnãturã privatã. Tot pentru favorizarea infractorului a fost judecat si Raul Volcinschi. Potrivit rechizitoriului întocmit de procurorii DNA, în 11 mai 2006, finantatorul FC Steaua ar fi promis fiecãrui jucãtor al clubului „Gloria 1922 Bistrita“ sume de bani cuprinse între 5.000 si 10.000 de euro pentru ca acestia sã îsi îndeplineascã atributiile de serviciu prevãzute în contractele de muncã, Regulamentul intern al clubului si în Regulamentul Federatiei Române de Fotbal. Concret, fotbalistilor de la Bistrita li se cerea sã-si apere corect sansele si sã obtinã un rezultat favorabil în meciul cu Rapid Bucuresti din 12 mai 2006. Doi ani mai târziu, în perioada 4-7 mai 2008, Becali a oferit suma de 1.700.000 de euro jucãtorilor de la „Universitatea Cluj“ aflati pe foaia de joc pentru meciul din etapa a 34-a Campionatului National de Fotbal – Liga I – circa 100.000 de euro pentru fiecare -, acestia urmând, la fel ca în cazul precedent, sã îsi îndeplineascã îndatoririle de serviciu, sã-si apere corect sansele si sã câstige meciul cu „CFR 1907 Cluj“, preciza DNA.

2 COMENTARII

  1. articole de zero bani .,mai iesiti din birouri si filmati mizeria din oras ,nu stati si lingeti talpile primarului ,aratati realitatea acestui oras cuprins de coruptie si saracie,nu pot sa spun ca la vaslui exista presa si televiziune ,in loc sa aratati si sa va implicati ,stati si slugariti niste neghiobi care ne-au dus la sapa de lemn.

Comentariile sunt închise.