joi, iunie 25, 2026
Acasă Local Sport Medalii pentru atletii vasluieni la Nationalele de la Bucuresti

Medalii pentru atletii vasluieni la Nationalele de la Bucuresti

0

La Bucuresti au avut loc sâmbãtã si ieri întrecerile unei noi editii a Campionatelor Nationale de atletism rezervate seniorilor si tineretului. La competitie au fost prezenti si câtiva dintre cei mai buni sportivi vasluieni reprezentând Liceul cu Program Sportiv si Clubul „Viitorul” Vaslui. În prima zi a întrecerilor s-au remarcat în mod deosebit Mirela Lavric si Ionela Vartolomei. Prima, pregãtitã de prof. Viorica Pintilie, a cucerit medaliile de aur atât la seniori cât si la tineret în cursa de 400 de metri cu timpul de 53 de secunde si 39 de sutimi. Ionela Vartolomei (Viitorul Vaslui), sportivã antrenatã de prof. Laurentiu Maxim, a intrat în posesia medaliei de aur la tineret si de bronz la seniori în proba de aruncare a discului, cu o performantã de 50,30 metri. Aceastã probã a fost adjudecatã de Nicoleta Grasu, pionul de rezistentã al delegatiei României care peste câteva zile va pleca la Campionatele Mondiale de la Berlin. Multiplã campioanã nationalã si medaliatã la Mondiale si Europene, Grasu a aruncat la Bucuresti peste 64 de metri, performantã care repetatã în capitala Germaniei îi poate aduce acesteia o pretioasã medalie. Nepotul discobolei, Mihai, sportiv cu dublã legitimare Dinamo – Viitorul Vaslui, a obtinut douã medalii în prima zi a competitiei. El a aruncat 55.00 de metri în proba de disc, cu care a cucerit argintul la tineret si bronzul la seniori. Ieri, în cea de adoua zi a întrecerii au concurat Andrei Alestar (ciocan), Mirela Lavric si Simona Munteanu (800 de metri), Mãdãlina Tacu si Oana Baran (ciocan) dar si stafeta de 4×400 de metri a clubului Dinamo, cvartet din care au fãcut parte si vasluiencele Mirela Lavric si Simona Munteanu care concureazã cu dublã legitimare LPS Vaslui – Dinamo.