Agentia Nationalã de Administrare Fiscalã (ANAF) va pune sechestru pe bunurile clubului de fotbal Dinamo, dupã ce s-a stabilit cã acesta are datorii de 12 milioane de lei, a declarat, ieri, Dragos Bogdan, vicepresedintele ANAF. „S-au stabilit obligatii suplimentare de aproximativ 12 milioane de lei. Urmeazã sã instituim mãsuri asiguratorii“, a spus oficialul ANAF. Actionarul FC Dinamo, Vasile Turcu, ocupant si al functiei de vicepresedinte, a declarat cã, în cazul în care se dovedesc datoriile de 12 milioane de lei cãtre stat, nu se pune problema ca gruparea din Soseaua Stefan cel Mare sã nu le plãteascã. „Astea sunt probleme de executiv, eu nu le cunosc. Trebuie sã vedem de unde vin datoriile astea, din ce se compun. Noi am fost mereu cu plãtile la zi. Nu stiu ce s-a întâmplat. Poate a venit si o înstiintare la club, dar nu cunosc. Dar, cu sigurantã, dacã se dovedeste cã noi avem datorii, le vom plãti. Nu se pune problema sã nu ne plãtim datoriile. Nici nu se va pune problema de sechestru, e posibil sã fie vreo eroare“, a declarat Turcu.










