joi, iunie 25, 2026

Sorin Boca: „Toti jucatorii de la Poli Iasi sunt transferabili“

0

Presedintele grupãrii Poli Iasi, Sorin Boca, a declarat, miercuri, cã toti jucãtorii din dealul Copoului sunt liberi sã plece dacã primesc oferte convenabile pentru club. „Toti jucãtorii nostri sunt transferabili. Dacã vreunul dintre jucã- torii nostri vine cu o ofertã care sã avantaje clubul, îi dãm drumul sã plece. Deocamdatã, nu si-a manifestat nimeni intentia de pãrãsi echipa. Singurul jucãtor care a plecat este Andre Todescato, la care am renuntat. El a fost împrumutat pânã în aceastã varã, cu posibilitate de prelungire a întelegerii. În conditiile în care nu a dat randamentul scontat, am ales sã renuntãm la serviciile acestui jucãtor“, a declarat Sorin Boca. Oficialul iesean a mai spus cã îsi doreste ca Leandro da Silva, Jose Montiel si Petar Jovanovic sã continue la gruparea din dealul Copoului: „Pentru Montiel, am trimis o hârtie la Reggina, clubul de care apartine, prin care am cerut sã ni-l mai lase împrumut pentru încã un an, cu posibilitate de cumpãrare. Asteptãm acum un rãspuns din partea italienilor. În ceea ce-l priveste pe Leandro da Silva, acesta este un tânãr de perspectivã, care însã a avut ghinionul sã se accidenteze si sã nu poatã juca. De aceea am trimis o hârtie celor de la FK Most, echipa de care apartine, pentru a ni-l lãsa împrumut încã jumãtate de an. Rãmâne de vãzut ce decizie vor lua oficialii formatiei din Cehia. Referitor la Petar Jovanovic, la fel, noi am dori sã continue la Poli Iasi, tot sub formã de împrumut. Am înteles, totusi, cã oficialii grupãrii FC Vaslui, de care apartine jucãtorul, nu ar agrea o asemenea variantã, ei fiind dispusi doar sã-l vândã“. În ceea ce-l priveste pe mijlocasul Sebastian Sfârlea, aflat la final de contract cu Poli Iasi, Boca a spus cã totul depinde de jucãtor: „Am purtat mai multe discutii cu Sfârlea si i-am propus o sumã pentru prelungirea contractului. Acum depinde numai de Sfârlea dacã va accepta acea sumã si va rãmâne în continuare la noi sau va alege sã plece la altã echipã“.