La Bucuresti au luat sfârsit ieri întrecerile din acest an ale Campionatelor Nationale de atletism rezervate juniorilor II. Dupã medalia de aur, cuceritã în prima zi de Bogdan Pãdure, la care s-au adãugat cele de bronz obtinute de Andreea Huzum si Alexandru Apachit ei, toti în proba de ciocan, au urmat altele douã. Andreea Huzum a mai intrat în posesia unui argint în proba de greutate, în care a aruncat bila de otel la 11,71 metri, pentru ca Andreea Stamatin sã cucereascã bronzul la finalul cursei de 1500 metri. Dacã Pãdure, Huzum si Apachitei sunt component i ai Clubului „Viitorul“ Vaslui (antrenor, prof. Lauren- tiu Maxim), Stamatin este pregãtitã la Clubul Sportiv Scolar Bârlad de prof. Lucian Bolgar. „Mã bucurã nespus de mult medalia cuceritã de Andreea. Este o atletã valoroasã si care promite foarte mult. Mã bucurã aceastã medalie cu atât mai mult cu cât ea a concurat cu sportive mai mari de vârstã decât ea deoarece este în primul an de juniorat II“, a declarat cel care o pregãteste si care ocupã si functia de director al Directiei pentru Sport a Judetului Vaslui. Dacã Bolgar se arãta multumit de rezultatul înregistrat de eleva sa nu acelasi lucru se poate spune despre Maxim. „M-am cam certat cu unii antrenori din tarã. Mi-au rupt echipa în douã. Unii atleti de-ai mei s-au pregãtit o perioadã la Snagov, nu i-am avut la dispozitie si acest fapt s-a vãzut. Sunt unii tehnicieni în tarã care parcã vor rãul atletismului românesc“, a spus, cu amãrãciune, antrenorul vasluian.










