De astãzi si pânã duminicã, 14 iunie, la Plopeni, are loc turneul final din cadrul campionatului republican al juniorilor II la handbal. La faza finalã a competitiei iau parte opt formatii împãrtite în douã grupe, dupã cum urmeazã: CSS Galati, Scoala Generalã nr. 3 Adjud, Extrem Baia Mare si CSS Sighisoara (seria I), CS Pitesti, Unirea Sânnicolaiu Mare, LPS Bistrita si LPS Vaslui (seria a II-a). Trupa vasluianã, pregãtitã de prof. Sebastian Hagiu, va juca dupã urmãtorul program: Astãzi: LPS Vaslui – LPS Bistrita (orele 17.00) Mâine: LPS Vaslui – CS Pitesti (orele 18.30) Joi, 12 mai: LPS Vaslui – Unirea Sânnicolau Mare Pentru turneul de la Plopeni antrenorul va conta pe urmãtorul lot: Nedelcu si Dobrea (portari), Juverdeanu, Trofin, Huzum, Folescu, Grigoras, Nicu, Tãnase, Macovei, Blãgeanu, Dumitru (jucãtori de câmp). „Mergem la Plopeni pentru a face o figurã cât mai frumoasã. Nu ne gândim prea departe, însã consider cã avem o sansã bunã de a ne califica în semifinale si, implicit, de a ocupa una dintre primele patru pozitii la finalul întrecerii. Nu va depinde decât de noi cât de bine ne vom clasa. Am mare încredere în bãieti. Cunosc mai bine echipele din seria cealaltã, în special CSS Galati si Scoala nr. 3 Adjud, cu care am mai jucat. Sper sã obtinem cel putin douã victorii în serie pentru a ne putea califica în semifinale“, ne-a spus Hagiu înaintea plecãrii la Plopeni. Meciurile vor fi conduse de cupluri de valoare, unii fiind arbitri cu experientã chiar la nivelul Ligii Nationale: Manea – Iliescu (Bucuresti), Serbu – Dinu (Bucuresti), Moldoveanu – Georgescu (Constanta), Teglas – Vasilescu (Ploiesti) si Dumitru – Sârbu (Ploiesti).










