La Turnu Mãgurele se desfãsoarã, de astãzi si pânã duminicã, 5 aprilie, faza finalã a Olimpiadei Nationale a Sportului Scolar la sah, competitie rezervatã elevilor din gimnazii. Judetul Vaslui va fi reprezentat de Carmen Vasilica Chirica (Scoala nr. 9 „Vasile Alecsandri“, Vaslui) si Alexandru Buzdugan (Scoala nr. 2 „Dimitrie Cantemir“, Vaslui). Turneul se va disputa pe parcursul a sapte runde, în sistem elvetian. „Va fi o întrecere cât se poate de echilibratã. Vor fi prezenti cei mai valorosi elevi practicanti ai sahului din scolile gimnaziale din tarã. Sper ca cei doi reprezentanti ai judetului sã aibã o comportare cât mai bunã, care sã se materializeze prin obtinerea unor locuri fruntas e“, ne-a declarat Constantin Grosu, presedintele Asociatiei Judetene de Sah Vaslui, cel care îi va însoti pe cei doi tineri sahisti la Turnu Mãgurele. Având în vedere cã respectiva competit ie se desfãsora sub egida Ministerului educatiei si Cercetãrii, cheltuielile de transport, cazare si masã vor fi suportate de Inspectoratul Scolar Judetean Vaslui.










