Vineri, 20 martie, are loc o nouã sedintã a Consiliului Local (CL) Vaslui. Cu acest prilej se va discuta, printre altele, proiectul de hotãrâre prin care prof. Viorica Pintilie si atleta Mirela Elena Lavric au fost propuse pentru a deveni „cetãteni de onoare“ ai municipiului Vaslui. Nãscutã la 29 iunie 1958 în satul Igesti, comuna Blãgesti, Viorica Pintilie a absolvit, în anul 1982, Facultatea de Educatie Fizicã din Suceava. Din acelasi an, este profesor la CSS-LPS Vaslui. În prezent, este profesor – gradul I. Anul trecut i s-a conferit titlul de antrenor emerit. De-a lungul carierei de antrenor, a obtinut cu sportivii pe care i-a pregãtit peste 200 de medalii, dintre care circa 150 de aur. Din 2000, este antrenor al lotului national. Mirela Elena Lavric a cucerit în ultimii ani douã titluri de campioanã mondialã si un titlu european atât la juniori I, cât si la juniori II. De asemenea, a cucerit nu mai putin de cinci medalii de aur la Campionatele Balcanice în probele de 200, 400 si 800 metri. Are în palmares peste 60 de medalii, dintre care circa 50 de aur. Tânãra, nãscutã la 17 februarie 1991, în satul Armãsoaia, comuna Pungesti, este maestru al sportului. „Rezultatele foarte bune obtinute pe plan national si international de cele douã ne dau tot dreptul pentru a le nominaliza pentru obtinerea titlului de Cetãtean de Onoare al municipiului Vaslui“, este de pãrere prof. Constantin Petrea, director al Directiei pentru Sport a Judetului Vaslui.










