În perioada 6 – 8 martie, la Torino (Italia), va avea loc o nouã editie a Campionatelor Europene de atletism (salã) rezervate seniorilor. Din delegatia României, formatã din 15 sportivi, va face parte si vasluianca Mirela Lavric. Rezultatele deosebite realizate pânã acum de eleva pregãtitã de prof. Viorica Pintilie i-au permis Mirelei sã fie selectionatã pentru importantele întreceri din orasul italian. Desi încã junioarã, ea va concura printre seniori. De altfel, valoarea recunoscutã a sportivei îi permite acesteia sã se lupte, de la egal la egal, cu sportive mai mari decât ea cu 5-6 ani si mai mult. Si cum ea a confirmat si reconfirmat cu prilejul diferitelor competitii la care a luat startul, fie ele de juniori sau seniori, cu greu va mai putea fi scoasã din lotul atletilor seniori. Doar în eventualitatea, nedoritã de nimeni, unei accidentãri.










