Ieri, la Bucuresti, s-au încheiat Campionatele Nationale de aruncãri lungi pentru seniori, tineret, juniori I, II si III si copii. Sportivii de la Clubul „Viitorul“ Vaslui au cucerit un numãr de 11 medalii, dintre care cinci de aur, trei de argint si trei de bronz. Andrei Alestar, la ciocan, cu 64,95 metri, si Mihai Grasu, la disc, cu 57,43 metri, au obtinut câte un aur si un argint, Ionela Vartolomei, la disc, cu 52,11 metri, a luat un aur la tineret si un bronz la seniori, în timp ce Oana Baran s-a situat pe locul 2 la ciocan, tineret, cu 56,34 metri. Au mai cucerit medalii Florin Moisanu, bronz, la juniori I, Simona Ciobotaru, aur, la copii (ciocan), ca si Victor Ionitã, pentru ca Tiberiu Onofrei sã intre în posesia medaliei de bronz la ciocan, juniori III. „Sunt foarte multumit de rezultatele obtinute de sportivii pe care îi pregãtesc. Mã multumesc în mod special cele cucerite la seniori si tineret de Alestar, Vartolomei sau Baran. De altfel, primii doi vor merge la Tenerife, în Spania, pentru a lua parte, la sfârsitul sãptãmânii viitoare, la întrecerile Cupei Europei de iarnã la aruncãri. Am încredere cã si acolo vor face o figurã frumoasã. Sper ca unul dintre ei sã cucereascã o medalie“, ne-a declarat prof. Laurentiu Maxim, antrenorul sectiei de atletism de la Clubul „Viitorul“ Vaslui.










