La Bucuresti au avut loc sâmbãtã si ieri întrecerile unei noi editii a Campionatelor Nationale de salã si Cupa de cristal la atletism pentru seniori si tineret. La competitie au fost prezenti cei mai valorosi sportivi din Vaslui. Din rândurile acestora s-a remarcat în mod deosebit Mirela Elena Lavric. Eleva pregãtitã de prof. Viorica Pintilie, campioanã mondialã si europeanã de juniori, s-a situat pe primul loc în cursa de 400 metri, cu timpul de 55 secunde si 24 de sutimi. Sportiva legitimatã la Liceul cu Program Sportiv Vaslui si Dinamo Bucuresti a devenit astfel campioanã nationalã atât la seniori, cât si la tineret. „A fost o cursã dominatã de Mirela. Sportiva mea si-a demonstrat încã o datã valoarea. Sper sã o facã de cât mai multe ori si în acest an“, a declarat, dupã cursã, Viorica Pintilie. În urma rezultatului obtinut, Lavric poate intra în posesia uneia dintre cele zece cupe de cristal, cinci la feminin si cinci la masculin, puse la bãtaie de conducerea Federat iei Române de Atletism. Aruncãtorul de greutate Mihai Grasu, sportiv având dublã legitimare Dinamo Bucuresti si Viitorul Vaslui, a terminat al doilea la seniori si primul la tineret, cu o performantã de 17,91 metri. În proba similarã femininã Ionela Roxana Vartolomei, si ea cu dublã legitimare Viitorul Vaslui si Dinamo Bucuresti, s-a clasat pe locul secund la tineret si a patra la seniori, cu o aruncare de 13,40 metri. În aceeasi probã foarte tânãra Andreea Huzum, de nici 16 ani, junioarã II, a aruncat bila de otel la 12,56 metri, performantã cu care a încheiat pe locul 7 la seniori si pe 4 la tineret, la 70 de centimetri de medalia de bronz. Reamintim cã Andreea Huzum, antrenatã, ca si Vartolomei, de prof. Laurentiu Maxim, si-a îndeplinit baremul pentru participarea la Campionatele Mondiale de juniori II, întrecere care vor avea loc în perioada 12 – 15 iulie la Bressanone (Italia). Asearã, Mirela Lavric a concurat, cu mari sanse la aur, în proba de 800 metri. În zilele de 21 – 22 februarie vor avea loc, tot la Bucuresti, Campionatele Nationale de salã la atletism, competitie rezervatã juniorilor I si la care Lavric si Huzum au mari sanse sã cucereascã medalii de aur.










