joi, iunie 25, 2026

Pregatiri încrucisate, la sectia de lupte a Clubului „Viitorul“

0

Din 5 ianuarie, sportivii de la sectia de lupte libere a Clubului „Viitorul“, din Vaslui, si-au reînceput pregãtirile. Sub supravegherea celor doi antrenori, prof. Neculai Beligan si Vasile Frãtilã, tinerii trag tare în vederea participãrii la competitiile care îi asteaptã. În intervalul 1-8 februarie, la Vaslui va sosi un grup de 11 luptãtori de la Liceul cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru“, din Constant a, însotiti de antrenorul Ioan Bãrbãtei. Acestia se vor pregãti în comun cu vasluienii, în baza unei fructuoase colaborãri, existentã de câtiva ani. Dacã iarna oaspetii vin în orasul lui Tãnase, pe timpul verii, vizita le este întoarsã de elevii lui Beligan si Frãtilã. Majoritatea luptãtorilor de la malul mãrii sunt valorosi, o parte dintre acestia fiind medaliati la nationalele rezervate copiilor si cade- tilor. Iatã de ce prezenta lor este mai mult decât beneficã pentru sportivii vasluieni. „Vom face antrenamente comune cu cei de la Constanta. Vor fi dispute gen sparring-uri aproape zilnic. Bãietii se vor antrena atât în salã, cât si în aer liber. Afarã, ei vor efectua alergãri, în vederea unei cât mai bune pregãtiri fizice. De altfel, pregãtirea fizicã are un rol însemnat în sportul nostru. A devenit o traditie în a colabora cu cei din Constanta. Sper ca antrenamentele pe care le facem în aceastã perioadã sã ne ajute sã obtinem medalii la întrecerile care ne asteaptã pe parcursul anului“, ne-a declarat Neculai Beligan.