Anul 2008 a adus cele mai mari satisfactii sportivilor si antrenorilor de la Liceul cu Program Sportiv (LPS) Vaslui. Numai dacã amintim de aurul mondial cucerit de atleta Mirela Lavric la întrecerile rezervate juniorilor I, de la Bydgoscz (Polonia), am spus aproape totul. Iatã cum se pregãtesc si, mai ales, care sunt obiectivele propuse pentru 2009 de cei direct implicati în activitatea liceului. Pe perioada vacantei de iarnã, multi dintre sportivii si anterenorii de la LPS s-au aflat în cantonamente centralizate la Vatra Dornei, Durãu, Tismana si Geoagiu-Bãi. Au avut prioritate sportivii si echipele care vizeazã performanta. „Consider cã cei care au fost în cantonamentele de iarnã au avut asigurate toate conditiile necesare unei pregãtiri corespunzã toare. Cei care au fost plecati în diferite locuri au revenit la Vaslui dornici de a obtine rezultate cât mai bune si în noul an“, ne-a declarat prof. Mihaela Lefter, directorul LPS Vaslui. Primii care vor intra, în zilele imediat urmãtoare, în focul competitiei sunt practicantii sportului cu mingea micã la semicerc. Este vorba de echipa de handbal juniori II, pregãtitã de prof. Sebastian Hagiu, care are programatã, în intervalul 16-18 ianuarie, un turneu la Piatra Neamt în cadrul seriei A a campionatului republican. Trupa respectivã este angrenatã în lupta de accedere la turneele semifinale. De asemenea, un numãr de nouã atlete, toate instruite de prof. Elena Bogos, vor lua startul în cadrul Cupei Bistrita, de la Bacãu. Competit ia, care se va disputa în zilele de 17 si 18 ianuarie, este prima în 2009. La capitolul handbal, trebuie amintit si parcursul de pânã acum al formatiei de junioare II pregãtitã de prof. Paul Popescu si prof. Sorin Onofrei. Trupa are reale sanse de calificare la semifinalele din primãvarã. Trecând la fotbal, este cazul sã amintim grupa celor nãscuti în 1996, antrenatã de prof. Ionut Chichiu. Dupã ce a cucerit bronzul la Dana Cup, întrecere desfãsuratã anul trecut, în Danemarca, elevii vasluieni privesc cu mare încredere spre competitiile din primãvarã. Nu trebuie omisã nici trupa juniorilor C, pregã- titã de prof. Gabriel Iordache, cãreia i s-a asigurat o pregãtire centralizatã în vederea calificã rii la unul dintre turneele zonale. De asemenea, nu trebuie omisã nici grupa de aruncãri antrenatã de prof. Carmen Carp. Atletii au în vedere participarea la nationalele de aruncãri lungi care se vor consuma la începutul lunii martie. Dacã Mirela Lavric, cea mai bunã sportivã din judet în 2008 este în cantonament, în Portugalia, împreunã cu prof. Viorica Pintilie, antrenoarea sa, o altã alergãtoare deja cunoscutã, Georgiana Donosã, antrenatã de prof. Doina Cretu, se pregãteste pentru întrecerile de salã, dar si pentru nationalele de cros. „Ne dorim ca sportivii nostri sã cucereascã numeroase medalii si în 2009. Totodatã, ne propunem promovarea unui numãr cât mai mare de sportivi la esaloanele superioare la fotbal si handbal, dar si la loturile nationale. În 2008, am avut performante de referintã. În conditiile în care baza materialã de care dispunem oferã conditii dintre cele mai bune de pregãtire si refacere, sperãm la alte si alte rezultate deosebite, cel putin la fel de bune ca cele din anul recent încheiat. Mizãm pe profesionalismul si seriozitatea celor care se ocupã de elevii nostri. Închei prin a adresa urãri de sãnãtate si succese elevilor, pãrintilor si profesorilor, dar si celor care au fost aproape de noi si ne-au sprijinit“, a adãugat Mihaela Lefter.










