Scuderia Ferrari a prezentat, ieri dimineatã, pe site-ul oficial, monopostul cu care va concura în sezonul 2009 al Formulei 1, care a fost denumit F60 cu referire la numãrul de Campionate Mondiale disputate de echipa italianã. Scuderia italianã a precizat cã noua masinã a fost elaboratã tinând cont de noile reguli impuse de Federat ia Internationalã de Automobilism (FIA), referitor la reducere costurilor si cresterea spectaculozitãtii în F1. În ceea ce priveste aerodinamica, ce a avut o mare importantã în ultimii ani si care au fãcut masinile foarte instabile, au fost fãcut unele modificãri de grupul de lucru asamblat de cãtre FIA, denumit OWG (Overtaking Working Groupe). De asemenea, aripa fatã, cu un profil similar central pentru toate masinile, s-a dezvoltat în principal în pãrti si are o mai mare amploare ca la monopostul anterior. În timp ce, aripa spate este mai înaltã si mai strânsã. Sistemul de suspensie si designul masinii au fost, de asemenea, revizuite pentru o distribuire mai bunã de greutãtii, precum si pentru a lua în considerare douã schimbãri majore: utilizarea Kers (sistem de recuperare a energie cinetice) si cauciucurile slick. Kers-ul ar trebui sã recupereze energia stocatã în timpul frânãrilor si sã o transforme în cai putere suplimentari. Anvelopele slick ar prebui sã înlesneascã depãsirile. În ceea ce priveste motorul, el rãmâne longitudinal si îsi pãstereazã puterea. Viteza maximã este de 18.000 rotatii/minut, iar obiectivul de kilometraj pentru un motor este de aproximativ 2.500 km. Primele teste ale noului monopost Ferrari ar trebui sã fie efectuate de pilotul brazilian Felipe Massa, luni dupã- amiazã, pe cicuitul de la Mugello. Sezonul 2009 al Formulei 1 va debuta la 29 martie cu Marele Premiu al Australiei de la Melbourne.










