Cod galben de caniculă vineri în județul Vaslui. Urmează zile cu temperaturi de foc

0

Județul Vaslui se află vineri sub cod galben de caniculă, care va fi prezentă în toată țara. Meteorologii anunță că zilele următoare vor aduce în țară temperaturi care să se apropie de pragul de 40 de grad. Valul de caniculă va persista până în primele zile ale lunii iulie. Meteorologii au emis un cod galben de caniculă pentru vineri, dar și un cod portocaliu de temperaturi foarte ridicate.

Un cod galben de caniculă a fost emis pentru ziua de vineri, între orele 12 și 21.

Fenomene vizate: val de căldură, temperaturi deosebit de ridicate, disconfort termic. Vineri (26 iunie) valul de căldură se va extinde în toate regiunile. În Oltenia, Muntenia, Dobrogea, Moldova, în sudul Banatului și local în Transilvania se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată, astfel că maximele termice vor fi cuprinse în general între 30 și 34 de grade, disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge și depăși ușor pragul critic de 80 de unități în zonele de câmpie și pe alocuri în cele de deal.

Tot vineri, un cod portocaliu a fost emis între orele 12 și 21. Sunt așteptate temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și disconfort termic accentuat. În județele Timiș, Arad, Bihor, Satu Mare, Maramureș, Sălaj, Cluj, Alba, Hunedoara, Bistrița-Năsăud și Mureș vor fi temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată și local caniculă. Disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală ITU va depăși pragul critic de 80 de unități. Temperaturile maxime se vor situa între 33 și 37 de grade, cu cele mai ridicate valori în Câmpia de Vest.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.