A venit canicula! Direcția de Sănătate Publică transmite recomandări. Protejați-vă cum puteți mai bine!

0

Fenomenele meteorologice specifice sezonului cald constituie factori de risc pentru sănătatea populației, dar și pentru desfăşurarea normală a activităţilor. Persistenţa temperaturilor ridicate pe o perioadă mare de timp poate influenţa negativstarea de sănătate a populaţiei, îndeosebi a copiilor și a grupelor de risc. În aceste condiții, Direcţia de Sănătate Publică Vaslui face un apel la prudență și recomandă populației respectarea cu strictețe a măsurilor de protecție pentru prevenirea incidentelor provocate de caniculă.

Administraţia Naţională de Meteorologie a transmis mai multe avertizări Cod Galben de caniculă, valabile în următoarea perioadă inclusiv pentru județul Vaslui. Conform prognozei metei, în intervalul 25 iunie – 29 iunie 2026, un val de căldură se va extinde și se va intensifica în toate regiunile țării. Disconfortul termic se va accentua treptat, iar indicele temperatură umezeală (ITU) va atinge și depăși pragul critic de 80 de unități în zonele de câmpie, iar apoi și în cele de deal. Temperaturile maxime se vor situa în general între 30 și 39 de grade, cu cele mai ridicate valori în a doua parte a intervalului. Nopțile de sâmbătă spre duminică și duminică spre luni vor avea temperaturi minime ce vor caracteriza local nopți tropicale, iar la nivel național acestea se vor situa între 14 și 25 de grade.

Pentru a reduce impactul negativ al temperaturilor ridicate asupra sănătății, Direcţia de Sănătate Publică Vaslui recomandă:

– Evitarea expunerii la soare în intervalul orar 11:00 – 18:00;

– Consumul zilnic de lichide, între 1,5 și 2 litri de apă, fără a aștepta să apară senzația de sete. Sunt recomandate apa plată, sucurile naturale de fructe și ceaiurile călduțe;

– Evitarea băuturilor cu conținut ridicat de cofeină (cafea, ceai negru, cola) sau de zahăr, deoarece au efect diuretic;

– Evitarea consumului de alcool, acesta favorizând deshidratarea și reducând capacitatea de apărare a organismului împotriva căldurii;

– Alimentație echilibrată: consumați fructe și legume proaspete (pepene, prune, roșii, castraveți) și evitați alimentele cu un conținut mare de grăsimi sau intens procesate;

– Purtarea hainelor lejere, din fibre naturale (bumbac, in), de culori deschise, precum și protejarea capului cu pălărie sau șapcă și a ochilor cu ochelari de soare;

– Menținerea răcorii la domiciliu: închideți ferestrele expuse la soare în timpul zilei și trageți jaluzelele/perdelele; aerisiți locuința seara târziu sau dimineața devreme;

– Atenție sporită pentru categoriile vulnerabile: copiii, vârstnicii și persoanele cu afecțiuni cronice cardiovasculare, respiratorii sau metabolice) trebuie monitorizați permanent și sprijiniți pentru a evita deplasările în perioada cu temperaturi caniculare.

„În ceea ce privește copiii, recomandăm hidratarea corespunzătoare şi supravegherea acestora, realizarea unui ambient cât mai normal, ferit de căldură, umiditate excesivă şi curenţi de aer. Copiii vor fi scoşi din casă doar în afara perioadei caniculare din zi şi, obligatoriu, cu pălăriuţă de protecţie pe cap. La cel mai mic semn de suferinţă a copilului, se recomandă prezentarea la medicul de familie care va decide conduita terapeutică”, a transmis Mihaela Vlada, directorul executiv al DSP Vaslui.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.