Conducerea Consiliului Județean Vaslui a decis majorarea salariilor de bază corespunzătoare gradației 0 de vechime a funcționarilor publici și a personalului contractual, atât din aparatul propriu al instituției, cât și a celor de la Evidența Populației, ori de la DGASPC Vaslui. Majorarea este datorată creșterii salariului minim, iar mare parte a personalului va primi în plus câte 275 lei, brut. Este vorba doar de cei cu studii medii, plătiți cu minim pe economie…

Pe 23 iunie s-a serbat, fără vreun fast deosebit, Ziua Funcționarului Public. „Cu prilejul Zilei Funcționarului Public, le mulțumesc tuturor celor care își desfășoară activitatea cu profesionalism, responsabilitate și respect față de cetățeni.
Munca lor, de cele mai multe ori discretă, stă în spatele multor lucruri care contribuie la buna funcționare a comunităților noastre. La mulți ani tuturor funcționarilor publici! Vă mulțumim pentru munca dumneavoastră și pentru contribuția pe care o aveți la dezvoltarea județului Vaslui și a comunităților pe care le deserviți”, a transmis personalului din administrație, Ciprian Ionuț Trifan, președintele Consiliului Județean Vaslui, .
Acesta s-a gândit să facă și un cadou unora dintre angajații din instituție, introducând pe ordinea de zi a ședinței de Consiliu Județean un punct privind modificarea anexei nr.2 la Hotărârea Consiliului Județean Vaslui nr. 93/2023 privind stabilirea salariilor de bază pentru funcționarii publici și pentru personalul contractual din cadrul aparatului de specialitate al Consiliului Județean Vaslui.
Este vorba de stabilirea salariilor de bază corespunzătoare gradației 0 de vechime pentru funcțiile în regim contractual de execuție, funcționari publici și personalul contractual din cadrul aparatului de specialitate al Consiliului Județean Vaslui, dar și din cadrul Direcției Județene de Evidență a Persoanelor Vaslui sau al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Vaslui, care au un salariu de bază mai mic decât salariul minim brut pe țară garantat în plată în vigoare stabilit începând cu 1 iulie. Este vorba de majorarea salariului de bază a acestora de la 4.050 lei, cât este în prezent, la 4.325 lei, cât va fi salariul minim pe economie, de luna viitoare.
Între categoriile de personal care vor beneficia de astfel de majorări se numără muncitorii calificați, șoferii, portarii, magazionerii, arhivarii și unii referenți cu studii medii. Restul, inspectorii de specialitate, consilierii și șeful de cabinet ai președintelui, vor rămâne cu aceelași salarii ca în 2023. La fel ca ceilalți angajați ai Consiliului Județean și ai instituțiilor din subordine, chiar dacă lefurile acestora sunt calculate aplicând un coeficient la salariul minim pe economie…
Cât privește primăriile, majorarea salariului minim va avea vreun efect al lefurilor angajaților doar dacă sunt bani în buget local, ceea ce, nu se prea întâmplă. Să mai zică careva că în administrație se câștigă bine! Poate, doar la vârf!










