Înfrângerea suferitã de RC Bârlad, pe teren popriu, cu scorul de 17-6, în fata formatiei de rugby Olimpia Bucuresti a spulberat chiar si sansele matematice în care mai credeau bârlãdenii de a rãmâne în primul esalon. Partida a avut loc la sfârsitul sãptãmânii trecute, la Bârlad si a alinit la start douã formatii diametral opuse la capitolul fortã. RC Bârlad a excelat prin tinerete, în timp ce Olimpia s-a folosit de experientã si valoare pentru a-si adjudeca victoria. Cu toate acestea bârlãdenii au avut o sansã, având în vedere cã la finalul primei reprize tabela de marcaj indica un avantaj de trei puncte (6-3) în favoarea lor. Partea secundã a meciului, când s-au comis mai multe gafe tactice, avea sã fie cea care i-a costat scump pe elevii lui Gelu Cãuia. Douã greseli grave au fost de-ajuns pentru ca bucurestenii sã plece acasã cu o victorie clarã: 17-6. La finalul întâlnirii, Ilie Pascal, directorul RC Bârlad s-a declarat profund dezamãgit de evolutia din teren a jucãtorilor. „Nici mãcar sanse matematice nu mai avem sã rãmânem în Divizia Nationalã! Ne-au omorât greselile tactice si am pierdut ca niste nãtãfleti! Sunt total nemultumit de evolutia echipei si probabil vom lua si mãsuri. Rãmâne de vãzut ce rezultate se vor înregistra în celelalte meciuri, însã cred cã vom pãrãsi esalonul superior“, a spus indignat Ilie Pascal. Întâlnirea dintre cele douã formatii a fãcut parte din etapa a II-a a grupei secunde valorice play-out a Diviziei Nationale. Pãrãsirea acestui esalon de cãtre formatia din Bârlad ar fi o premierã sumbrã pentru rugby-ul bârlãdean, având în vedere traditia de zeci de ani a orasului în sportul cu balonul oval si mai ales în Divizia Nationalã. RC Bârlad mai are trei partide de disputat din retur, respectiv în compania formatiilor similare din Brasov, Suceava (ambele în deplasare) si Iasi (pe teren propriu). Însã, sansele ca Bârladul sã obtinã victorii în toate meciurile sunt foarte mici.










