Impozitul pe locuinte nu va mai fi limitat la 0,1% din valoarea impozabilã, ci va fi stabilit intre 0,08% si 0,2% de cãtre primãrii, iar proprietarii care nu isi ingrijesc casele si/sau terenurile vor plãti, din ianuarie 2017, un impozit de sase ori mai mare fatã de nivelul standard. Majorãrile de impozite sunt prevãzute in proiectul noului Cod Fiscal redactat de Guvern. În luna noiembrie, agentia MEDIAFAX a prezentat un document al Ministerului Finantelor, din care rezulta intentia Guvernului de a majora impozitele locale pe terenuri si imobile cu cate 25% in 2015 si 2016, informatie negatã atunci de cãtre autoritãti, in contextul campaniei pentru alegerile prezidentiale. Conform proiectului prezentat acum de Guvern, din ianuarie 2018, impozitul pe teren va putea fi majorat de cãtre primãrii tot de sase ori pentru terenurile situate in intravilan, dacã acestea au un grad de ocupare mai mic de 20% inclusiv. Aceastã majorare ii va afecta inclusiv pe proprietarii de mari terenuri. De asemenea, pentru terenul agricol nelucrat timp de doi ani consecutiv, consiliul local va putea majora impozitul pe teren cu panã la 500% incepand cu al treilea an. Documentul nu mentine prevederea actualã conform cãreia, in cazul clãdirii utilizate ca locuintã si a cãrei suprafatã construitã depãseste 150 de metri pãtrati, valoarea impozabilã este majoratã cu cate 5% pentru fiecare 50 metri pãtrati sau fractiune din acestia si nici nu mai prevede majorarea impozitului cu 65-300% pentru persoanele fizice care detin douã sau mai multe clãdiri.










