Sute de vasluieni sunt victime ale vremii capricioase. În ultima sãptãmânã, numãrul infectiilor respiratorii a crescut cu 7%, comparativ cu prima sãptãmânã din luna februarie. Astfel, la cabinetele medicilor de familie au fost luate în evidentã 1.209 persoane cu viroze (cele mai multe cazuri au fost la grupa de vârstã 5 – 14 ani) si 437 cu pneumopatii (cei mai multi pacienti au avut peste 65 de ani). O parte din cei bolnavi s-au tratat la domiciliu, dar au fost si 57 de persoane cu viroze care au necesitat îngrijire medicalã în spital. Cei mai multi internati au fost la grupa de vârstã 0 – 1an. În cazul pneumopatiilor, cele mai multe internãri au fost la grupa de vârstã 15 – 49 de ani. Mihaela Topilceanu, purtãtorul de cuvânt al Directiei de Sãnãtate Publicã (DSP) Vaslui, ne-a spus cã pentru prima datã în acest sezon rece s-au înregistrat si cazuri de gripã. „Am avut confirmarea la douã cazuri înregistrate în prima sãptãmânã din februarie. Este vorba de douã femei în vârstã de 25 si 41 de ani, una din mediul rural, cealaltã din mediul urban. Acum, am trimis la Bucuresti alte douã probe recoltate tot de la douã femei cu simptome de gripã. La sfârsitul acestei sãptãmâni, vom primi si rezultatele de la Institutul Cantacuzino“ a spus Mihaela Topliceanu. Pentru acest sezon de iarnã, în judetul Vaslui au fost primite si utilizate 12.500 de doze de vaccin antigripal. DSP Vaslui a solicitat la debutul sezonului peste 60.000 de doze.










