joi, iunie 25, 2026

Luptatorii vasluieni s-au evidentiat în Italia

0

În intervalul 12-14 iunie, la Belgioioso, localitate aflatã în apropiere de Milano, a avut loc un turneu international de lupte libere destinat copiilor si cadetilor, dotat cu Trofeul „Castello di Belgioioso“. La competitie au fost prezenti si sapte sportivi de la Clubul „Viitorul“, din Vaslui, însotiti de antrenorul Neculai Beligan, înscrisi alãturi de alti peste 100 de concurenti din Egipt, Moldova si Italia, dar si de la alte douã cluburi din România, Dinamo Brasov si Unirea Iasi. La încheierea întrecerilor, au fost obtinute un loc I, prin Andreea Pãuc (categoria 57 kg), precum si douã locuri II, prin Lascãr Rotaru (38 kg) si Dumitrita Ungureanu (52 kg). În urma cumulãrii rezultatelor, vasluienii au terminat pe locul III în întrecerea pe echipe, primind o frumoasã cupã. De mentionat cã Pãuc si Ungureanu urmau sã se întoarcã si cu câte o bicicletã, oferite drept premiu de organizatori, însã acestea au rãmas în Italia, deoarece nu s-a gãsit spatiu pentru a fi transportate în microbuzul cu care s-a fãcut deplasarea. Beligan a tinut sã multumeascã celui care a fãcut invitatia, Iulian Bojoagã, fost luptãtor la „Viitorul“ Vaslui si care este stabilit de nouã ani în Italia. „Ne bucurãm cã am putut deplasa unii sportivi foarte tineri, de perspectivã, care trebuie sã câstige experientã. Este necesar ca astfel de luptãtori de 13-14 ani sã aibã cât mai multe meciuri. Vreau sã multumesc d-lui Romicã Brunchi, precum si conducerilor primãriilor Vaslui si Munteni de Jos, care ne-au sprijinit în efectuarea deplasãrii în Italia“, ne-a declarat Neculai Beligan. Acesta ne-a adus la cunostintã si faptul cã în perioada 2-12 august un grup de 12 luptãtori vor fi prezenti pe Litoral la un stagiu de pregãtire în comun cu sportivi de la sectia de lupte libere a Liceului cu Program Sportiv Constanta. Este o continuare a colaborãrii care dãinuie de circa patru ani si în care vasluienii merg vara pe Litoral iar cei din Constanta le întorc, în timpul iernii, vizita.