În aceastã perioadã, atletismul tine stacheta ridicatã când vine vorba de competitiile sportive desfãsurate pe plan national sau international. La Nationalele rezervate copiilor, desfãsurate pe 18 iunie, la Bucuresti, sportivul Victor Ionitã, de la Clubul Viitorul Vaslui, a cucerit medalia de aur în cadrul probei de aruncare a ciocanului. Tânãrul, care se anuntã a fi un element de mare perspectivã, este antrenat de prof. Ciprian Popa. În zilele de 24 si 25 iunie, tot în Capitalã, vor avea loc Campionatele Nationale de juniori, competitie la care vor fi prezenti si vasluienii Bogdan Pãdure, Alexandru Apachitei si Andreea Huzum, toti trei de la Viitorul. Prof. Laurentiu Maxim, cel care se ocupã de pregãtirea lor, este optimist când vine vorba de obiectivele acestora. „Mergem la Bucuresti sã obtinem medalii. Asa a fost pânã acum, asa sper sã fie si de aici înainte, chiar dacã trecem prin momente grele, ca urmare a crizei, care ne afecteazã si pe noi. Îmi pun mari sperante în cei trei sportivi, cu atât mai mult cu cât doi dintre ei, Huzum si Pãdure, ar putea reprezenta Vasluiul la întreceri internationale de amploare care se vor desfãsura în vara acestui an“, ne-a declarat Maxim.










