La nceputul acestui an, infectiile nosocomiale nregistrate n spitalele din judetul Vaslui s-au pstrat la un nivel destul de ridicat, desi, fat de perioada similar a anului trecut, s-a nregistrat o usoar scdere. Astfel, dac n primul semestru al anului 2011 au fost raportate 58 de infectii nosocomiale, anul acesta, numrul infectiilor intraspitalicesti a fost de 44.
Dintre infectiile intraspitalicesti nregistrate n primul trimestru al acestui an, 17 au fost n sectiile de pediatrie, 3 n sectiile de noun scuti, 4 n chirurgie, cte dou la ATI si obstetric-ginecologie, iar 16 n alte sectii. Pe categorii, 17 infectii au fost de natur digestiv, 14 – respiratorii, 3 au fost infectii urinare, cte 4 infectii cutanate sau infectii ale plgilor chirurgicale. De asemenea, s-a nregistrat o septicemie. Din fericire, niciuna din aceste infectii nu s-a soldat cu decesul pacientului. Singura unitate cu paturi care nu a raportat nicio infectie intraspitaliceasc a fost, si anul trecut, dar si n acest an, Spitalul de Psihiatrie Murgeni. „Spre deosebire de anii din urm, cnd nu se raportau infectii nosocomiale, n ultimii trei ani, spitalele din Vaslui chiar au nceput s raporteze aceste cazuri, care sunt oarecum normale ntr-un spital, pentru c aici mediul nu poate fi complet steril. Este inevitabil ca n sectiile cu risc s nu se nregistreze infectii nosocomiale. Acestea au existat, exist si vor fi, mai ales n spitalele cu un numr foarte mare de pacienti. Important este s le recunoastem. Dac le recunoastem, vom sti s le si monitorizm, s le controlm astfel nct s nu ajungem la focare de infectii nosocomiale si s punem n pericol sntatea public. Aceste cazuri trebuie raportate la Directia de Sntate Public (DSP), n timp util, conform actelor normative, pentru ca noi, epidemiologii, mpreun cu clinicienii, s putem lua msurile necesare, astfel nct fenomenul s nu se extind. Informatia corect si la timp permite luarea msurilor optime pentru a putea stpni un fenomen”, ne-a declarat dr. Luminita Costache, epidemiolog, directorul medical al DSP Vaslui. Cele mai multe infectii nosocomiale s-au raportat la spitalul Judetean de Urgent. Potrivit dr. Costache, num rul mare de infectii nosocomiale nregistrate aici are dou cauze: pe de o parte, numrul mare de pacienti – peste 10.000 de persoane internate n cele trei luni, si, pe de alt parte, identificarea si raportarea corect a tuturor infectiilor nregistrate.










