marți, iunie 23, 2026

Doua medalii de bronz si una de argint în contul atletilor bârladeni

0

Trei din cei patru atleti bârlãdeni care au participat, zilele trecute, la Campionatul National de Atletism s-au întors de la Bucuresti cu medalii. Este vorba despre Florin Ioan, Toni Gheorghiu si Andreea Zaharia, toti sportivi înmatriculati la Clubul Sportiv Scolar (CSS) Bârlad, la categoriile Copii I si Copii II. Astfel, la finala în aer liber pentru Copii I, Florin Ioan a cucerit o nouã medalie de argint, devenind vicecampion national la proba de 1.000 metri. Medalia de bronz la aceeasi probã a fost obtinutã de Toni Gheorghiu, coleg de grupã la CSS Bârlad. La finala pentru Copii II, clubul a fost reprezentat de Andreea Rusu, la proba de 500 metri, si Andreea Zaharia, la cea de 800 metri. Doar Andreea Zaharia a urcat pe podium, cucerind medalia de bronz. Rezultatele atletilor bârlãdeni sunt notabile, mai ales cã la finala campionatului au participat sportivi de la cele mai renumite cluburi din tarã (LPS Botosani, CSM Pitesti, CS Telecom Târgoviste, CSS Sfântu Gheorghe, LPS Bistrita, LPS Cluj si CSS Dinamo Bucuresti). „Ne asteptam sã câstigãm câteva medalii la acest campionat, pentru cã timpii scosi la etapa de zonã de sportivii nostri au fost foarte buni. Am participat cu patru copii si am obtinut trei medalii. Alte cluburi din tarã concureazã cu câte 15-20 de copii si pleacã acasã cu mai nimic. E de la sine înteles cã ne mândrim si mai mult când stim cã le-am obtinut în ciuda concurentei acerbe“, ne-a spus profesorul Daniel Halapciuc, antrenorul celor patru atleti. Cât despre Andreea Rusu, care s-a clasat între primii zece sportivi din categoria Copii II, acesta spune cã este multumit de evolutia fetei, chiar dacã nu a urcat pe podium.