Fostul presedinte al FC Vaslui, Mihai Stoica, a declarat, la sport.ro, cã a decis sã pãrãseascã FC Vaslui dupã numai trei zile de la instalarea sa deoarece a nimerit «într-un rãzboi» care nu-i apartinea, cel dintre conducerea clubului si antrenorul Lopez Caro. El a mai spus cã, în cele trei zile în care a stat la Vaslui, a ajuns la concluzia cã nu poate ajuta gruparea moldavã. Cât despre cîstigarea titlului de cãtre FC Vaslui, acest obiectiv va putea fi atins doar dacã, ãn iarnã, se vor mai face niste achizitii «bine gândite».
«Am avut douã situatii în carierã în care antrenorul a fost ales de patron si a fost bine: a fost vorba de decembrie 2005, dupã plecarea lui Protasov si venirea lui Olãroiu, care a fost decisã de patron, dar am îmbrãtisat-o pentru cã aveam o revansã de luat si am reusit-o cu vârf si îndesat. Apoi, când am acceptat propunerea lui Dumitru Bucsaru de a veni la Urziceni, dar la recomnadarea lui Dan Petrescu. Dar cunosteam foarte bine omul cu care colaborez, era vorba de Dan, cu care am discutat de multe ori înainte. Când sunt solicitat de un club, e normal ca eu sã vin cu prima propunere de antrenor. Este normal sã fie un antrenor cãruia sã-i cunosc metodele de antrenament, sã- i cunosc filozofia despre fotbal si sã am toate datele la dispozite. Acum, era o situatie aiurea pentru mine, am fost parasutat, m-am aruncat din avion si am nimerit într-un rãzboi care nu-mi apartinea», a spus Stoica la Sport.ro. MM a explicat cã a avut timp, în cele trei zile în care a lucrat la Vaslui, sã-si dea seama de situatia de la echipã, ajungând la concluzia cã nu poate ajuta gruparea moldavã. «Practic, eu nu am semnat niciun document cu FC Vaslui. Trei zile mi-au fost suficiente pentru a evalua situatia de acolo si pentru a realiza faptul cã eu nu pot fi de folos în momentul acesta clubului. Pentru cã nu aveam ce sã fac, nu puteam sã-mi impun conditiile regulile, principiile etc. Era vorba de un nou staff, stafful meu, pe care l-am avut si la Steaua si la Urziceni. Din moment ce acum nu se putea face asta, nu avea sens sã merg mai departe», a mai spus el. Stoica a precizat cã nu a demisionat deoarece nu a avut niciun angajament semnat si cã dupã ce a vãzut cum stau lucrurile la echipã, poate spune cã situatia era insurmontabilã pentru el. «Nu am deranjat pe nimeni, în niciun fel, pentru cã nu am fãcut altceva decât sã asist la pregã tirea echipei si sã mã asez pe bancã lângã antrenorii spanioli la acest meci. Atât, câteva discutii individuale, o discutie si cu stafful tehnic… Asta a fost tot. Nu am demisionat pentru cã nu aveam de unde sã demisionez, am încercat sã vãd pentru cã era un proiect extrem de interesant, era normal… Eu sunt linistit, pentru cã am ajuns sã vãd lucrurile din interior. Din interior situatia mi s-a pãrut insurmontabilã pentru mine, cel putin în momentul actual», a mentionat Mihai Stoica. El a explicat cã si-a încãlcat un principiu când a ales sã mergã la Vaslui, acela de a nu prelua o echipã în timpul campionatului: «Am avut o propunere foarte interesantã din punct de vedere financiar, în acelasi timp o propunere foarte interesantã pentru cã se discuta de titlu, si mi-am încãlcat un principiu pe care nu l-am mai încãlcat niciodatã: am acceptat sã preiau o echipã în plin campionat». Stoica nu crede cã FC Vaslui se poate lupta pentru cucerirea titlului: «Nu cred cã Vasluiul se poate bate cu sanse mari la titlu în acest an, poate doar dacã în perioada de iarnã va face niste achizitii gândite si va dubla niste posturi care, în opinia mea, sunt deficitare, dacã va rezolva problema cea mai delicatã cu care se confruntã si dacã este la o distantã recuperabilã de primul loc».










