Pompierii bârlădeni au intervenit în această dimineață, în jurul orei 08:30, la un accident feroviar produs la o trecere la nivel cu calea ferată din Tutova, în care au fost implicate trenul InterRegio IR 1660 și un autotren.

La fața locului au fost mobilizate o autospecială de stingere echipată cu modul de descarcerare și un echipaj de prim ajutor (EPA). La intervenție a participat și un echipaj al Serviciului de Ambulanță Județean (SAJ).
În urma accidentului, nu s-au înregistrat victime în rândul călătorilor aflați în tren, circa 200 de persoane.
Șoferul autotrenului a fost preluat de echipajul EPA, fiind conștient și cooperant, însă prezentând multiple traumatisme.
„A fost luată legătura cu Regionala CFR, iar garnitura de tren urmează să fie preluată de o altă locomotivă pentru continuarea călătoriei”, a transmis Inspectoratul pentru Situații de Urgență Vaslui.










