O brigadă românească cu vasluianul Ovidiu Artene pe margine va arbitra meciul Barcelona – PSG, din sferturile Ligii Campionilor

Vasluianul Ovidiu Artene, arbitru asistent în brigada lui István Kovács, va arbitra marți seară, de la ora 22:00, la cel mai înalt nivel al fotbalului european, meciul din returul sferturilor Champions League dintre FC Barcelona și Paris Saint-Germain.

UEFA l-a delegat pe pe arbitrul român Istvan Kovacs la centrul meciului FC Barcelona – PSG (3-2 în tur), în returul sferturilor Ligii Campionilor. Cel mai prestigios arbitru român va fi ajutat de pe margini de vasluianul Ovidiu Artene (foto stânga) și Vasile Marinescu. Rezervă va fi Horaţiu Feşnic, iar în camera VAR se vor afla nemţii Marco Fritz şi Bastian Dankert.

Partida de marți, 16 aprilie 2024, este a șasea din acest sezon în Liga Campionilor pentru brigada condusă de Kovacs, după Newcastle – PSG: 4-1, Arsenal – Sevilla: 2-0, Milan – Dortmund: 1-3 și FC Porto – Șahtior: 5-3, toate din faza grupelor, şi Inter – Atletico Madrid: 1-0, în turul optimilor.

Catalanii pornesc cu dublu avantaj înainte de meciul decisiv pentru calificarea în semifinale. Nu doar că joacă acasă, dar au și învins pe Parc des Princes, scor 3-2.

Colegii de la Penitenciarul Vaslui, unde Artene lucrează, au scris pe pagina de socializare a instituției:

„O nouă delegare de excepție pentru colegul nostru, ASP Ovidiu Artene!!!!

Ovidiu Artene, arbitru asistent în brigada lui István Kovács, va arbitra diseară, începând cu ora 22:00, la cel mai înalt nivel al fotbalului european, un meci de top din sferturile Champions League, și anume confruntarea dintre FC Barcelona și Paris Saint-Germain, contând pentru returul sferturilor UEFA Champions League.

Aceasta este a opta partidă europeană a colegului nostru din actualul sezon, de remarcat fiind și numeroasele delegări din campionatul intern.

Evoluțiile foarte bune din această stagiune îi pot oferi lui Ovidiu Artene oportunitea de a arbitra și la Campionatul European din această vară, el fiind, în acest moment, unul dintre cei mai valoroși arbitri asistenți atât pe plan intern, cât și pe plan mondial.

În trecut, vasluianul a mai fost prezent și la Campionatul European disputat în 2021, dar și la Campionatul Mondial din 2022.

Felicitări și mult succes în continuare!”.