420 de liceeni vasluieni au fost parte dintr-un program al „Asociației Tinerilor Ortodocși” Vaslui prin care, în grup, au fost invitați la o pizza, după ore, primind, gratuit, câte o pizza, dar și o carte cu conținut moral-religios. Tot în cadrul proiectului, în fiecare vineri, la Așezământul social „Sfinții Adrian și Natalia”, din Parohia „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” Vaslui, se desfășoară un atelier de chitară, unde 20 de tineri liceeni urmează cursuri de folk.

420 de liceeni din municipiul Vaslui participă la o serie de întâlniri pe teme de spiritualitate și prezentări de carte, derulate în cadrul unui program dedicat lor de „Asociația Tinerilor Ortodocși” Vaslui.
În perioada septembrie – octombrie 2022, Asociația Tinerilor Ortodocși Vaslui desfășoară proiectul „Cultura tinerilor exprimată prin muzică și carte”, care își propune atragerea unor grupuri de elevi de liceu, către cele două domenii, muzica folk și lectura cărților. „Activitățile proiectului constau în întâlniri cu câte un grup de elevi de liceu la o pizzerie din orașul Vaslui, unde, într-o atmosferă familiară lor, după orele de curs, primesc fiecare, gratuit, câte o pizza și o carte cu conținut moral-religios, care este și prezentată de către un invitat special. Urmează apoi o sesiune de întrebări și răspunsuri legate de frământările pe care le au tinerii în perioada adolescenței. Tot în cadrul proiectului, în fiecare zi de vineri, la Așezământul social „Sfinții Adrian și Natalia”, din Parohia „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” Vaslui, se desfășoară un atelier de chitară, unde 20 de tineri liceeni urmează cursuri de folk, a precizat părintele Marian Tănasă, managerul de proiect”, se arată pe siteul Episcopiei Hușilor.
Pe 29 septembrie, 60 de elevi de la Liceul cu Program Sportiv Vaslui s-au întâlnit cu părintele Silviu Lupu, de la Parohia „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” Vaslui, iar pe 6 octombrie, elevii de la Liceul „Ștefan Procopiu” Vaslui s-au întâlnit cu părintele protopop Adrian Chirvasă. Ei au primit cartea „Adolescența: călătoria care te formează. Pentru o mai bună cunoaștere a adolescenței”, de Nectarie, Mitropolitul Argolidei, apărută la editura Egumenița.
Pe 11 octombrie, 60 de elevi de la Liceul Teoretic „Emil Racoviță” Vaslui l-au avut în mijlocul lor pe părintele Cosmin Gubernat, consilier cultural al Episcopiei Hușilor, iar în după-amiaza zilei de 13 octombrie, Marian Dumitru Rugină, consilier pentru tineret al Episcopiei Hușilor s-a întâlnit cu elevii Colegiului Economic „Anghel Rugină” Vaslui. „De data aceasta, lucrarea prezentată în cadrul dialogului cu tinerii a fost „Cum îţi sunt gândurile, aşa îţi este şi viaţa”, a Starețului Tadei de Vitovnița, apărută la Editura Predania. Elevii au fost însoțiți de profesorii de Religie. Vor urma, în cadrul proiectului, întâlniri cu tinerii de la Liceul Teoretic „Mihail Kogălniceanu” Vaslui și de la Liceul Tehnologic „Ioan Mincu” Vaslui. Proiectul este implementat de Asociația Tinerilor Ortodocși Vaslui și este cofinanțat de Primăria Vaslui”, precizează Episcopia Hușilor.










