Atletul Aurel Aniță, vicecampion național în cursa de 8,6 kilometri

0
882

Atletul Aurel Aniță, din Bârlad, care ne-a obișnuit de ani buni cu numeroasele medalii cucerite la competițiile de profil, a mai reușit o performanță demnă de invidiat. Deși are 66 de ani, a cucerit titlul de vicecampion național într-o cursă de 8,6 kilometri. S-a întâmplat în cadrul Campionatului Național de Alergare Montană Masters, desfășurat pe 17 aprilie, în comuna Vărbilău, județul Prahova.

Astfel, bârlădeanul legitimat la CS Politehnica Iași a concurat la categoria de vârstă + 65 ani, unde s-a întrecut cu alergători de la mai multe cluburi din țară. Acesta a scos un timp de 43:20.30, cu care a obținut medalia de argint. Podiumul a fost completat de un sportiv legitimat la CS Orășenesc Cugir (timp 41:58.10) – aur și de unul de la CSM Bacău (timp 49:22.20) – bronz.

Competiția sportivă este rezervată atleților veterani și fost organizată pe mai multe categorii de vârstă (+ 35 ani, + 40 ani, + 45 ani, + 50 ani, + 55 ani, + 60 ani, + 65 ani, + 70 ani, + 75 ani), feminin și masculin, pe distanța de 8,6 kilometri.