joi, iunie 25, 2026

Victor Voicu, Academia Românã: Productia industrialã de acum reprezintã 58% din cât a fost în 1990

0

„Din 1990 pânã în prezent, în industrie sau pierdut 2,5 milioane de salariati, care se regãsesc în cei 4 milioane de români emigrati în aceastã perioadã – a doua dramã dupã Siria, cu precizarea cã la noi n-a fost rãzboi. De fapt, scãderea somajului din acesti ani nu vine din dezvoltarea economicã, ci din emigratie. Acum, productia industrialã a României mai reprezintã doar 58% din cât fusese în anul 1990”, a spus Victor Voicu. Secretarul general al Academiei Române a arãtat si câteva exemple privind industriile care au decãzut si care au crescut în perioada postdecembristã. „Cele mai mari scã- deri au fost în industriile cauciucului, confect iilor metalice, chimicã, productia de medicamente, aeronauticã, navalã, fluvialã. Product ia de energie electricã a scãzut cu 13%, iar cea de cãrbune cu 37%… Existã si sectoare care au existat în 1990 si despre care acum nici mãcar nu se mai raporteazã date: product ia de minereuri (fier, neferoase, aur), productia de tractoare, excavatoare, autocamioane, locomotive, vagoane de pasageri si de marfã… A mai scãzut si industria cimentului – de ce sã scadã aceastã industrie? Si industria alimentarã – este practic inexplicabilã scãderea industriei alimentare. Au crescut, în schimb, industria auto si cea de prelucrare primarã a lemnului (…) si a tutunului”, a exemplificat Victor Voicu. Referindu-se la deficitul exporturi/importuri din industrie, oficialul Academiei Române a arãtat cã printre cele mai mari cresteri ale acestui decalaj se numãrã cel cu Germania, Ungaria si Polonia.