Miercuri, 12 absolventi ai Scolii de Agenti de Politie „Vasile Lascãr” din Câmpina, promotia decembrie 2017, s-au prezentat la sediul Inspectoratului de Politie Judetean Vaslui pentru a fi luati în evidentã si a-si începe activitatea profesionalã în cadrul institutiei. Nouã dintre acestia provin din judetul Vaslui, iar ceilalti trei, din alte judete. Tinerii politisti, patru fete si opt bãieti, au fost primiti de colectivul de conducere al inspectoratului, care le-a urat satisfactii profesionale în aceastã meserie nobilã pe care si-au ales-o. Totodatã, le-a urat succes si i-a asigurat de tot sprijinul de care vor avea nevoie, pentru a-si putea îndeplini în mod corespunzãtor noile atributii. Acestia au fost repartizati în structurile operative, în functie de rezultatele obtinute si necesarul de personal, astfel: opt la ordine publicã, doi la formatiunea de criminalisticã si câte unul la rutierã si investigatii criminale. Cea mai mare medie obtinutã la finalizarea cursurilor a fost de 9,44 si apartine unei politiste care îsi va desfãsura activitatea la Politia Municipiului Vaslui. De asemenea, noii politisti vor beneficia de sprijinul colegilor cu experientã si se vor implica în rezolvarea problemelor comunitãtii în mijlocul cãreia îsi vor desfãsura activitatea. Pe o perioadã de 6 luni se vor afla sub tutelã, urmând ca, la sfârsitul acestei perioade, sã fie definitivati în profesie.










