În curând, Relu Fenechiu, fost ministru al Transporturilor, condamnat în douã dosare de coruptie la 5 ani, respectiv 3 ani si 10 luni de închisoare, ar putea cere eliberarea conditionatã si, astfel, ar scãpa de puscãrie. Asta dupã ce, joia trecutã, Tribunalul Vaslui a admis cererea sa de contopire a pedepselor, considerând cã faptele pentru care a fost condamnat sunt în concurs real. În consecintã, fostul ministru ar rãmâne, dacã sentinta va rãmâne definitivã, doar cu o pedeapsã de 5 ani si 6 luni de închisoare, din care a executat deja 3 ani si 2 luni.
La sfarsitul lunii ianuarie 2014, Relu Fenechiu, fost deputat PNL de Iasi si fost ministru al Transporturilor, a fost condamnat definitiv la 5 ani de inchisoare pentru complicitate la abuz in serviciu in formã calificatã si trafic de influentã in formã continuatã, in dosarul ‘Transfor matorul’. El era acuzat cã prin firmele sale a vandut transformatoare si intrerupãtoare uzate si vechi la preturi de produse noi cãtre Sucursala de Întretinere si Servicii Energetice Electrice Moldova, cu complicitatea fostei conduceri a institutiei, cauzand statului un prejudiciu de 5,5 milioane lei. Fenechiu a executat aceastã pedepasã in Penitenciarul Vaslui si, vara trecutã, a fãcut mai multe cereri de eliberare conditionatã, respinse de instantele vasluiene. În aceeasi perioadã, el a fost acuzat de procurorii DNA de comiterea unei alte infractiuni, spãlare de bani, pentru cã ar fi pretins si ar fi primit de la firma de software SIVECO, un procentaj de 15% din valoarea unor contracte promovate de Ministerul Justitiei, si de la o societate farmaceuticã cu actionar majoritar Ministerul Sãnãtãtii, in schimbul sprijinului sãu in castigarea si derularea acestor proiecte in valoare de peste 22 milioane lei. Pentru a primi o pedeapsã mai usoarã, fostul ministru si-a recunoscut faptele si a incheiat cu DNA un acord de recunoastere a vinovãtiei. Drept urmare, in noiembrie 2016, Relu Fenechiu a fost condamnat la 3 ani si 6 luni de inchisoare cu executare, sentintã care a rãmas definitivã prin neapelare. Ulterior, la inceputul acestui an, Relu Fenechiu a fãcut, la Tribunalul Vaslui, o cerere de contopire a pedepselor, cerere care, joi, a primit un rãspuns favorabil. Instanta a considerat cã cele douã fapte pentru care a fost condamnat au fost sãvarsite in concurs real si, drept urmare, a decis contopirea lor, adãugand la pedeapsa initialã, de 5 ani, doar un spor de 6 luni de inchisoare. Asta in ciuda faptului cã prejudiciul de 5,5 milioane lei din dosarul ‘Transformatorul’ nu a fost recuperat, iar in cazul SIVECO ar fi primit o spagã de 900.000 euro! În aceste conditii, dat fiind cã deja a executat 3 ani si 2 luni de inchisoare, Relu Fenechiu ar putea, peste doar 8 luni, dupã ispãsirea a douã treimi din pedepasã, sã cearã eliberarea conditionatã. Mai mult, fostul ministru ar putea pãrãsi chiar mai repede penitenciarul, dat fiind cã in inchisoarea a scris douã lucrãri stiintifice si a brevetat mai multe inventii.










