În primele 5 sãptãmâni ale acestui an, în aria de activitate a Delgaz Grid, monoxidul de carbon a fãcut 23 de victime, iar 8 dintre acestea nu au mai putut fi salvate. Curãtarea cosurilor de fum de douã ori pe an si neutilizarea aragazurilor ca sursã de încãlzire sunt mãsurile care ar fi putut preveni aceste tragedii. Montarea detectoarelor poate semnala prezenta gazului sau a monoxidului de carbon, si de aceea este recomandatã atât în instalatiile noi, cât si în cele vechi.
În acest an, Delgaz Grid a inregistrat 11 cazuri de intoxicatii cu monoxid de carbon, in medie cate un caz la fiecare 3 zile. În urma acestor incidente, victimele au avut de suferit din cauza utilizãrii unor aparate alimentate cu gaze naturale racordate necorespunzãtor la cosurile de evacuare a gazelor arse, neetanse sau infundate, precum si a folosirii aragazului ca sursã de incãlzire. ßDelgaz Grid isi manifestã ingrijorarea privind aceste evenimente nefericite care ar fi putut fi evitate cu usurintã dacã se respectau regulile de sigurantã. Trebuie sã constientizãm cat este de importantã siguranta si cã nu putem sã ne punem in pericol viata noastrã si a celor din jur. Orice se poate reface sau recupera, mai putin viata care trebuie pretuitã si tratatã cu responsabilitate’, a declarat Torsten Roeglin, directorul general Delgaz Grid. Astfel, sistemele de evacuare a gazelor arse trebuie sã fie verificate, in fiecare an pentru asigurarea unei ventilatii corespunzãtoare in incãperile unde functioneazã aparate care sunt alimentate cu gaze naturale. Curãtarea cosurilor de fum si a hornurilor trebuie sã se efectueze de cel putin douã ori pe an, o datã obligatoriu inaintea venirii sezonului rece si doar de cãtre persoane sau firme autorizate. De asemenea, consumatorii de gaze naturale trebuie sã supravegheze aparatele neautomatizate care functioneazã cu flacãrã deschisã si sã nu le foloseascã in scopul incãlzirii locuintei. Pentru semnalarea unor posibile scurgeri de gaz sau a prezentei monoxidului de carbon in interiorul locuintei, este recomandatã montarea detectoarelor. În privinta detectoarelor de gaz, este bine sã stim cã acestea sunt obligatorii pentru instalatiile noi in care se monteazã aparate consumatoare de combustibili gazosi, in incãperi care au ferestre cu geamuri cu grosime mai mare de 4 mm sau care sunt din geam securizat sau termopan, insã este recomandabil ca acestea sã fie montate si in instalatiile vechi.










