joi, iunie 25, 2026

Abonamentele medicale sunt deductibile în limita a 400 de euro/an

0

Un angajat care alege sã detinã un abonament de servicii medicale va fi scutit de plata impozitului, in limita a 400 de euro pe an. Guvernul Romaniei a adoptat OUG nr. 3, din 6 ianuarie, prin care se introduce deductibilitatea pentru abonamentele de servicii medicale. ‘Este o mãsurã realizatã in spiritul echitãtii si al transparentei, reprezentand o normalizare a pietei de profil. Tocmai de aceea, avem convingerea cã aceastã modificare a Codului Fiscal va fi optimizatã pentru a cuprinde, in final, si precizarea referitoare la angajator, astfel incat noua prevedere sã se aplice si la abonamentele de servicii medicale suportate de angajator, acestea fiind un beneficiu oferit angajatilor’, considerã Cristian Hotoboc, presedintele Patronatului Furnizorilor de Servicii Medicale Private – PALMED. Membrii patronatului considerã cã cele douã produse – asigurãrile de sãnãtate si abonamentele medicale – pot coexista, deoarece rãspund unor nevoi diferite: in timp ce abonamentele acoperã integral zona de preventie si educatie medicalã, de care este atata nevoie in Romania, asigurãrile reprezintã un instrument financiar care acoperã un risc medical si care poate fi accesat in cazuri medicale grave, care necesitã spitalizare sau interventii chirurgicale, se aratã intr-un comunicat al PALMED.