duminică, iunie 28, 2026

S-a «enervat» ALDE-ul vasluian!

0

S-au „enervat” fruntasii Aliantei Liberalilor si Democratilor (ALDE) Vaslui, si bine au fãcut! Consilierul local Alin Trifu si dr. Christian Pavelelscu au fãcut o serie de precizãri interesante cu privire la activitatea grupului ALDE în Consiliul Local Vaslui, pe un ton usor ironic la adresa liberalilor. Totodatã, cei doi au anuntat cã, în fiecare sãptãmânã, la sediul partidului, vor avea loc sedinte publice, cu cetãtenii municipiului Vaslui, pentru ca problemele ridicate de oameni sã ajungã mai repede în atentia CL Vaslui.

Conducerea Filialei Municipale Vaslui a ALDE a considerat cã este necesar sã aducã o serie de precizãri ca urmare a sedintei extraordinare a Consiliului Local al municipiului Vaslui, care a avut loc sãptãmana trecutã. În comisiile de specialitate, grupul ALDE Vaslui a propus, prin vocea celor trei consilieri locali (Alin Trifu, Rãducu Bãetu si Andrei Abutoaei, nr.), diminuarea, pentru anul fiscal 2016, de la 0,1% la 0,09%, a impozitului pentru clãdirile rezidentiale aflate in proprietatea persoanelor fizice. Amendamentul propus de ALDE a fost bine primit, fiind aprobat cu unanimitate de voturi in cadrul sedintei extraordinare a CL Vaslui. De asemenea, in ceea ce priveste persoanele juridice, ALDE a sustinut si cresterea bonificatiei, de la 5 la 10%, la plata integrala a impozitului achitat panã la 31 martie 2016. „Salutãm faptul cã si acest amendament s-a bucurat de sustinerea consilierilor locali, in special a celor de la PNL, care au inteles, chiar dacã abia in plen, care este interesul cetãtenilor municipiului Vaslui, respectiv taxe si impozite mai mici. Ar fi totusi de preferat sã lipseascã jocurile politice privind asu – marea paternitãtii unor amendamente importante, cum spre exemplu este cel privind dimi – nuarea impozitului pentru clãdirile rezidentiale aflate in proprietatea persoanelor fizice, pentru anul fiscal 2016, de la 0,1 la 0,09%”, a declarat Alin Trifu, consilier local ALDE.

Întâlniri publice, la sediul ALDE

La sediul ALDE Vaslui, in fiecare zi de luni, vor fi organizate intalniri publice cu cetãtenii municipiului Vaslui, in care vor fi preluate toate problemele ridicate de acestia. „Datoria fiecãrui partid politic este aceea de a asculta, de a informa permanent si de a propune mãsuri care sã vinã in sprijinul cetãtenilor. În acest sens, ii incurajãm pe cetãteni sã ne semnaleze toate problemele cu care se confruntã, in cadrul intalnirilor organizate in fiecare zi de luni, intre orele 17.00-19.00, la sediul Filialei Municipale ALDE Vaslui”, a declarat dr. Christian Pavelescu, presedintele Fililalei Municipale ALDE Vaslui. Deja, o primã problemã semnalatã se referã la traficul ingreunat pe strada Stefan cel Mare, pe tronsonul de drum de la intersectia 11 iunie – Moara de grau, generat in urma decopertãrii stratului asfaltic. „Avem multe intrebãri la care oamenii asteaptã rãspunsuri. Cui ii apartin erorile tehnice? Din ce fonduri vor fi plãtite reparatiile? Nu cumva din buzunarul contribuabilului?!? Care este perioada estimatã de „re-rereabilitare” a tronsonului de drum? Cand se va relua in conditii de sigurantã traficul rutier? Asteptãm un rãspuns public din partea autoritãtilor locale abilitate, in special din partea domnului primar Vasile Pavãl, la toate intrebãrile ridicate de cetãtenii Vasluiului”, a declarat dr. Christian Pavelescu, presedintele Filialei Municipale ALDE Vaslui.