duminică, iunie 28, 2026

Concluzie de sezon: totul pânã la lemne!

0

Politistii de ordine publicã au desfãsurat, în aceastã perioadã, activitãti pentru prevenirea si combaterea tãierilor ilegale de arbori din pîduri, precum si a faptelor ilegale asociate transportului si comercializãrii materialului lemnos.

Politistii de ordine publicã au desfãsurat o nouã actiune pentru prevenirea si combaterea delictelor silvice în mediul rural. Actiunea a vizat în principal verificarea provenient ei materialului lemnos, verificarea documentelor de transport pentru materialul lemnos, eliminarea produselor lemnoase de provenientã ilicitã si identificarea persoanelor care taie, furã, transportã sau valorificã în mod ilegal materialul lemnos. De asemenea, au fost organizate activitãti specifice punctuale pentru depistarea, identificarea si luarea mãsurilor legale fatã de persoanele care încalcã normele contravent ionale sau penale. Actiunea a fost coordonatã de politistii Serviciului de Ordine Publicã din cadrul Inspectoratul de Politie al Judetului Vaslui, iar la activitãti au participat politisti ai sectiilor de politie ruralã, posturilor de politie comunale si jandarmi din cadrul Inspectoratului Jude- tean de Jandarmi Vaslui. Au fost instituite 28 filtre pe principalele comunicatii rutiere, au fost organizate patrulãri si alte activitãti pentru combaterea infractionalitãtii. Politistii i-au sanctionat pe cei care au încãlcat normele legale – fiind constatate 88 de abateri la OUG 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, 20 de abateri la Legea nr. 61/1991 pentru sanctionarea faptelor de încãlcare a unor norme de convietuire socialã, a ordinii si linistii publice, 4 abateri prevãzute de Legea nr. 171/2010 privind stabilirea si sanctionarea contraventiilor silvice si 11 contraventii prevãzute de alte legi. Au fost controlate 160 de autovehicule si au fost verificati 91 cãrutasi. Valoarea totalã a sanctiunilor contraventionale aplicate de politisti a fost de 21.185 lei. Pe un drum sãtesc din localitatea Bãcesti au fost depistati doi bãrbati, în vârstã de 31, respectiv 28 de ani, din localitate, care transportau cu un vehicul cu tractiune animalã cantitatea de 1,1 mc material lemnos (lemn de foc), fãrã a detine documente de provenientã si transport pentru materialul lemnos. De asemenea, pe raza comunei Dumesti, politistii au depistat alte douã persoane de 35, respectiv 60 de ani, în timp ce transportau cu un vehicul cu tractiune animalã cantitatea de 1,6 mc lemn de foc pentru care nu au putut prezenta documente de provenientã si transport. În ambele cazuri, materialul lemnos a fost ridicat în vederea confiscãrii, iar cei în cauzã au fost sanctionati contraventional în conformitate cu prevederile Legii nr. 171/2010.