duminică, iunie 28, 2026
Acasă Actualitate Sindicatele din educatie, nemultumite de propunerea Guvernului de majorare a salariilor cu...

Sindicatele din educatie, nemultumite de propunerea Guvernului de majorare a salariilor cu 10%

1

Negocierile dintre premierul Victor Ponta si liderii sindicatelor din Educatie nu au ajuns la niciun rezultat, Guvernul propunând o majorare salarialî de 10%, de la 1 decembrie, cu plata la 1 ianuarie 2016, în timp ce sindicatele doresc o crestere de 15%, din noiembrie, sau una de 20%, din decembrie.

Discutiile au avut loc la Palatul Victoria, marti searã, premierul fiind insotit de ministrul Educatiei, Sorin Campeanu, ministrul Finantelor, Eugen Teodorovici si ministrul Muncii, Rovana Plumb. „Propunerea Guvernului de astãzi (marti, n.r.) nu ne-a multumit, de altfel nu am fi ajuns in situatia sã convocãm conducerile federatiilor noastre. Cele 10 procente care ni sau promis astãzi reprezintã pentru noi mai putin decat ceea ce ne asteptam. De fapt, aceste 10 procente sunt banii pe care noi ii avem stipulati in acordul nostru cu Guvernul, de anul trecut, pentru anul 2016”, a spus Anton Hadãr, presedintele Alma Mater, la finalul discutiilor. Potrivit acestuia, joi, va avea loc o sedintã a FSLI la care vor participa si reprezentantii Guvernului pentru a prezenta reprezentantilor confederatiilor din tarã propunerea de crestere salarialã, urmand ca sindicalistii sã decidã dacã acceptã oferta Executivului. Premierul le-a mai spus sindicalistilor cã Guvernul incearcã sã trimitã Legea salarizãrii cat mai rapid la Parlament, astfel incat ea sã poatã intra in vigoare la 1 decembrie. În actul normativ se prevede cresterea salariilor din sistemul educational cu 25% din majorarea totalã de 70%, majorare prevãzutã in document sã se facã esalonat, in urmãtorii patru ani. De asemenea, Victor Ponta le-a mai promis sindicalistilor achitarea in totalitatea a sentintelor judecãtoresti pe 2016.

1 COMENTARIU

Comentariile sunt închise.