sâmbătă, iunie 27, 2026

ANAF opreste activitatea si sigileazã spatiul comerciantilor care nu emit bon fiscal

4

Inspectorii Directiei Antifraudã sigileazã, de la 1 martie, punctul de lucru al comerciantilor prinsi cã nu utilizeazã casele de marcat fiscale sau nu emit bon fiscal pentru toate bunurile livrate sau serviciile prestate, pe durata suspendãrii activitãtii, cu amenzi între 10.000 si 15.000 lei.

Fiscul va dispune suspendarea activitãtii operatorului economic in punctul de lucru pentru o perioadã cuprinsã intre o lunã si trei luni, dacã constatã incãlcarea uneia dintre obligatiile de dotare cu aparate de marcat electronice fiscale, achizitionate doar de la distribuitori autorizati sau unitãti acreditate, utilizarea aparatelor de marcat electronice fiscale, emiterea bonului fiscal pentru toate bunurile livrate sau serviciile prestate, respectiv emiterea de bonuri cu o valoare care corespunde realitãtii, precum si intocmirea de documente justificative pentru sumele de bani introduse/extrase in/din sertarul casei de marcat, se aratã intr-un comunicat al Agentiei Nationale de Administrare Fiscalã. Astfel, de la 1 martie 2015, a intrat in vigoare procedura de sigilare a punctului de lucru al comerciantului dacã activitatea sa este suspendatã de cãtre Fisc. Pentru incãlcarea obligatiilor mentionate, inspectorii vor aplica amenzi cuprinse intre 10.000 de lei si 15.000 de lei, insã dacã la punctele de vanzare a bunurilor sau de prestare a serviciilor existã sume detinute fãrã a putea fi justificate prin datele inscrise in documentele emise cu aparate de marcat electronice fiscale, in registrul special sau prin chitante, banii se confiscã, caz in care amenzile se situeazã intre 2.000 lei si 4.000 lei. La data suspendãrii, unitatea este sigilatã de echipa de control si se afiseazã la loc vizibil un anunt cu textul „Activitate suspendatã de Antifraudã – ANAF pentru neemiterea bonurilor fiscale”, iar pe durata mãsurii respectiva locatie rãmane sigilatã. „Este important de mentionat cã plangerea nu mai suspendã executarea sanctiunilor dispuse pentru sanctionarea abaterilor mentionate, iar ruperea sigiliului constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de panã la un an”, se precizeazã in comunicat. Directia Generalã Antifraudã Fiscalã va verifica in continuare modul de respectare a obligatiilor de utilizare a caselor de marcat electronice fiscale pentru imbunãtãtirea conformãrii fiscale voluntare si prevenirii evaziunii fiscale in domeniul livrãrilor cu amãnuntul si a prestãrilor de servicii efectuate direct cãtre cumpãrãtori.

4 COMENTARII

  1. Buna ziua,

    acum doua saptamani am facut mai multe reclamatii in legatura cu un magazin din sat.Ghireasca,com.Malusteni,ca titular Dascalu Vasilica,unde sunt foarte multe nereguli,dar inca nu s-a facut nici un fel de control. Stiu ca e o distanta destul de mare dar totusi chiar daca acest magazin este intr-un sat mai mic,totusi si acolo trebuie respectate regulile comertului.

    Va multumesc anticipat cu speranta ca voi fi luata in seama

  2. Stati linistiti nu au curaj unde sunt TIGANI , se baga numai la romani ca sunt mai fricosi , cati tigani a controlat fiscul de averi ? Nici unul va spun eu ca le este frica , tiganii sunt uniti nu ca ramanii.

  3. ASTA AU DORIT, O SA VEDETI FOARTE MULTE MAGAZINE INCHISE,ROMANII AU DEVENIT AU FOST SI RAMAS UN POPOR CARE MERGE PE PRINCIPIUL SA MOARA SI CAPRA VECINULUI…

Comentariile sunt închise.