Pretul real al medicamentelor în România este cu 29 la sutã sub cel afisat în catalogul national al pre- turilor (CANAMED), iar noi scãderi de preturi vor determina o crestere a comertului intracomunitar în detrimentul pacientului român, care nu îsi va mai gãsi medicamentele necesare, spune ARPIM.
Precizarea Asociatiei Române a Producã torilor Internationali de Medicamente (ARPIM) este fãcutã dupã ce Ministerul Sãnãtãtii a cerut producãtorilor de medicamente sã îsi reactualizeze pretuile potrivit legislatiei în vigoare, iar Casa Nationalã de Asigurãri de Sãnãtate (CNAS) a arãtat cã pretul unor medicamente ar putea scãdea astfel si cu 20 la sutã. Potrivit ARPIM, pretul real al medicamentelor în România este cu 29 la sutã sub cel afisat în catalogul national al preturilor, diferenta fiind determinatã si de „neactualizarea ratei de schimb utilizatã în calcularea pretului de referintã pentru medicamentele compensate, care este înghetatã la nivelul anului 2012 (4,26 Ron/Eur)“. „Este important de specificat cã nicio altã industrie nu lucreazã cu statul pe baza unei rate de schimb fixe si este greu de conceput într-o economie de piatã un astfel de dezechilibru: pe de o parte, exista un curs de schimb stabilit liber, iar pe de altã parte autoritãtile statului impun un curs fix pentru anumite categorii de produse. Este nefiresc atât din punct de vedere juridic, dar si economic“, spun reprezentantii ARPIM. Ei semnaleazã si faptul cã pretul medicamentelor în România este comparat cu pretul din alte 12 tãri europene care au sisteme si politici de sãnãtate diferite de situatia din România (altã cheltuialã pe cap de locuitor, alt sistem de finantare, de compensare al medicamentelor etc.). „Astfel, în contextul unor noi scãderi de preturi vom asista la o crestere a comer- tului intracomunitar cu medicamente, activitate perfect legalã, dar în detrimentul pacientului român care nu îsi va mai gãsi medicamentele necesare“, aratã ARPIM. Producãtorii sustin totodatã cã „numeroasele metode de reducere de costuri aplicate de autoritãti (taxa claw-back, înghetarea bugetului de medicamente la nivelului consumului din 2011, neintroducerea cu regularitate a tratamentelor inovative la care pacientii români au drept egal cu pacientii celorlalte state UE, legislatia cost-volum la care discountul minim posibil este de 30%) devin nesustenabile pentru producãtorii de medicamente inovative din România“. În concluzie, potrivit producãtorilor internat ionali de medicamente, Guvernul român se expune unui risc major determinat de lipsa unor medicamente critice pentru pacienti si, nu în ultimul rând, de posibila retragerea a operatiunilor de business ale unor producãtori de medicamente. „Facem apel la autoritãtile din România pentru un dialog imediat referitor la cele mentionate, înainte ca siuatia sã devinã dramaticã pentru pacientii si asa afectati de lipsa unui sistem de sãnãtate eficient în România“, mai spun reprezentantii ARPIM. Ministerul Sãnãtãtii solicitã tuturor detinã torilor de autorizatie de punere pe piatã sau reprezentantilor acestora sã îsi actualizeze, pânã la data de 10 martie 2015, toate preturile la medicamentele de uz uman, în conformitate cu Ordinul ministrului Sãnã- tãtii 75/2009, se aratã într-un comunicat al institutiei de luni. Potrivit Ordinului ministrului Sãnãtãtii nr. 75/2009, pretul medicamentelor trebuie sã fie mai mic sau cel mult egal cu cel mai mic pret al aceluiasi medicament din 12 tãri: Republica Cehã, Bulgaria, Ungaria, Polonia, Slovacia, Austria, Belgia, Italia, Lituania, Spania, Grecia si Germania. CNAS a arãtat, marti, cã actualizarea preturilor la medicamentele de uz uman ar putea aduce reduceri de pânã la 20 la sutã la unele produse, iar diferenta de bani va putea fi utlizatã pentru achizitia de tratamente inovatoare. În schimb, Coalitia Organizatiilor Pacientilor cu Afectiuni Cronice din România (COPAC) sustine cã scãderea pretului la medicamente trebuie fãcutã simultan cu implementarea unor mecanisme de protectie care sã garanteze cã produsele pentru România ajung la pacienti, în ciuda pretului mic. Reprezantantii pacientilor sunt de pãrere cã faptul cã România practicã cel mai mic pret din Europa la medicamente face ca „interese comerciale imorale si ilegale sã facã atractivã vânzarea medicamentelor produse pentru România în alte tãri, pe bani mai multi si cu plata în avans“. Coalitia aratã cã a luat act cu îngrijorare de cresterea numãrului de pacienti din România care nu au acces la tratamentele necesare.










