luni, iunie 22, 2026

Familie otrvit cu ciuperci

1

Cei trei membri ai unei familii din comuna Voinesti, ntre care si o fetit de 5 ani, au ajuns la spital cu simptome specifice otrvirii, dup ce au consumat ciuperci necomestibile.

Pentru c au o situatie material extrem de precar, membrii unei familii din comuna Voinesti au fost nevoiti s mnnce ciuperci culese din pdure, ca s nu moar de foame. Din pcate, dup ce au mncat, nu s-au simtit deloc mai bine. Din contr, situatia s-a nruttit, ntruct ciupercile consumate s-au dovedit a fi otrvitoare, punndu-le viata n pericol. Este vorba despre tatl n vrst de 31 de ani, mama, de 24 de ani, si fetita de 5 ani. n momentul n care au fost adusi la Spitalul de Urgent „Elena Beldiman” Brlad, toti trei prezentau dureri abdominale severe, greturi, vrsturi si diaree. Dup ce au fost examinati, medicii de gard la Compartimentul de Primire Urgente au si nceput tratamentul corespunz tor. Desi consumaser ciupercile cu mai bine de 12 ore nainte, pacientilor li s-au fcut splturi gastrice pentru a elimina restul de substante toxice din stomac, li s-au administrat perfuzii dar si tratament medicamentos. „Cei trei membri ai familiei au fost adusi joi sear, la ora 23.00, cu dureri abdominale, greturi, vrsturi si scaune diareice, n urma consumului de ciuperci din pdure. Au avut noroc ns c au venit repede. Prezentau o form clinic usoar a afectiunii, iar evolutia ulterioar tratamentului este favorabil. Este primul caz de intoxicatie acut cu ciuperci din acest an”, ne-a declarat dr. Gabriela Danis, directorul medical al unittii spitalicesti. Aceasta a precizat c niciunul din cei trei pacienti nu se afl n Terapie Intensiv, adultii fiind internati pe Medical (compartimentul de Gastroenterologie), iar fetita la Pediatrie.

1 COMENTARIU

Comentariile sunt închise.